Deň Európy v Bratislave


Dátum: 09.05.2018

Obrázok k aktualite Deň Európy v Bratislave
Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. V tento deň si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.
 
Aj tento rok oslávime v Bratislave narodeniny Európskej únie vo veľkom! Počas Dňa Európy na vás nečakajú žiadne oficiality, ale naopak, môžete sa tešiť na deň plný príjemnej atmosféry a zábavného programu pre všetky vekové kategórie.
Na Hlavnom námestí v Bratislave sa počas Dňa Európy môžete tešiť na kapely ako Bratislava Hot Serenaders, Katarína Máliková alebo Says. Na hlavnom pódiu sa taktiež vystriedajú záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine i v ďalších európskych jazykoch. V rámci sprievodného programu sa môžete ponoriť do kvízov, zmerať si sily v súťažiach a zapojiť sa do kreatívnych aktivít súvisiacich s EÚ a aktuálnym Európskym rokom kultúrneho dedičstva. 

V stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, sa 9. mája 2018 dozviete všetko o členských krajinách Európskej únie i o príležitostiach, ktoré vám EÚ ponúka. A na záver celého dňa vás už tradične čaká prekvapenie v európskom duchu!

Organizátormi Dňa Európy v Bratislave sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Európsky parlament - Informačná kancelária na Slovensku. Partnermi podujatia sú Úrad vlády SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Bratislava - Magistrát hlavného mesta SR. Mediálni partneri sú RTVS a Rádio_FM.

Pridajte sa k nám 9.mája 2018 od 10.00 hod. na Hlavnom námestí.
 
 

Skočiť na hlavné menu