Deň Európy 2021 online


Dátum: 06.05.2021

Obrázok k aktualite Deň Európy 2021 online
Deň Európy, ktorý je oslavou narodenín Európskej únie (EÚ), sa na Slovensku uskutoční v predstihu vo štvrtok 6. mája. Program v online priestore pripravili Kancelária Európskeho parlamentu (EP) a Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku v spolupráci s mestom Košice.

Online formát podujatia prepojí tradičné miesta osláv Dňa Európy. Hlavné štúdio v Košiciach bude prepojené s diskusným štúdiom v Bratislave, záujemcovia sa budú môcť zúčastniť jednoduchým pripojením na webstránke www.deneuropy.eu. Informovala o tom v utorok Kancelária EP na Slovensku.

Program odštartuje vo štvrtok o 13.00 h, pripravené sú diskusie na aktuálne témy ako COVID-19 a očkovanie, Európska zelená dohoda, dezinformácie či ľudské práva, rozhovory s europoslancami a eurokomisármi, interaktívne vedomostné kvízy, videá z regiónov i premiéra špeciálnej časti relácie Ťažký týždeň s Jánom Gorduličom. Hudobným sprievodcom bude košická kapela Kaschauer Klezmer band a program o 20.15 h zavŕši koncert kapely Billy Barman. Oslavy budú pokračovať do 9. mája filmovou prehliadkou Lux Film Days. Filmy Chľast, Corpus Christi a Kolektív, ktoré sú nominované na Cenu publika LUX 2021, budú prístupné zadarmo online.

Deň Európy pripomína prejav francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana z 9. mája 1950, ktorý spustil modernú európsku integráciu.

"Hlavný motív nášho tohtoročného Dňa Európy je Prepojení v Európe. Koronakríza nám pripomenula skutočný zmysel vyše 70-ročného odkazu solidarity a jednoty. Bola skúškou pre Európu, ale aj každého z nás. Mnohému nás naučila, posunula ďalej aj otvorila nové možnosti. A ukázala, že Slovensko, ktoré je členom Únie už 17 rokov, sa môže na partnerov v Únii spoľahnúť," povedal vedúci kancelárie EP na Slovensku Róbert Sermek. Deň Európy tento rok bude podľa neho aj otvorením novej kapitoly, ktorou je oficiálne odštartovanie Konferencie o budúcnosti Európy.

Zdroj: TASR
      
Skočiť na hlavné menu