Ďalšia kompostáreň v Trnave má zhodnocovať kuchynský odpad z domácností


Dátum: 29.10.2020

Obrázok k aktualite Ďalšia kompostáreň v Trnave má zhodnocovať kuchynský odpad z domácností

Mesto Trnava pripravuje ďalšiu kompostáreň na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov. Zameraná má byť na kuchynské odpady z domácností. Radnica v súčasnosti vo verejnom obstarávaní hľadá dodávateľa technologických zariadení a stavebných prác, predpokladaná hodnota zákazky bola vyčíslená na 3 milióny eur.

Trnava chce kompostáreň financovať cez výzvu ministerstva životného prostredia z fondov Európskej únie, z vlastného rozpočtu by sa na financovaní podieľala piatimi percentami. Nová kompostáreň bude umiestnená vedľa terajšej v areáli skládky komunálnych odpadov na Zavarskej ceste, ročne má spracovať až 5 000 ton kuchynského odpadu z domácností. Od úspešného uchádzača z verejného obstarávania radnica požaduje dodanie a inštaláciu všetkých potrebných strojov a zariadení, ako aj nevyhnutných stavebných prác.

Trnava má svoju kompostáreň už viac ako dvadsať rokov, medzi samosprávami bola priekopníkom v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov. V pôvodnej kompostárni končia konáre stromov a kríkov, lístie, pokosená tráva z verejných priestranstiev aj zo súkromných pozemkov. Prínosom je, okrem kompostu, hlavne to, že tento bioodpad nekončí na skládke odpadu.​

Zdroj:SITA


Skočiť na hlavné menu