Cykloprojekt Oravy a Poľska je spolovice zrealizovaný, finišovať bude túto jeseň


Dátum: 26.01.2018

Obrázok k aktualite Cykloprojekt Oravy a Poľska je spolovice zrealizovaný, finišovať bude túto jeseň
Partnerský projekt „Na bicykli za kultúrnym a prírodným dedičstvom pohraničného regiónu", ktorého cieľom je rozšíriť existujúcu cyklotrasu Trstená - Nowy Targ o ďalšie úseky, je aktuálne zhruba v polovici realizácie. Rekonštrukcia kultúrnych pamiatok, ktorá bola súčasťou projektu, je už ukončená. Do jesene tohto roka zostáva dokončiť ešte niektoré úseky cyklotrás. Investícia predstavuje sumu približne 2 milióny eur. Pre TASR to potvrdila hlavná koordinátorka projektu Beáta Valeková.
      Realizácia zahŕňa okrem vyznačenia a vybudovania nových úsekov cyklotrás v celkovej dĺžke 21,5 kilometra na území Poľskej a Slovenskej republiky napríklad aj zhotovenie cyklomáp či infotabúľ alebo organizáciu spoločných cezhraničných podujatí. „Do spolupráce sa zapojilo mesto Dolný Kubín ako garant projektu spoločne s ďalšími deviatimi partnermi, ktorými sú mestá Zakopané a Trstená, obce Koscielisko, Poronin, Czarny Dunajec, Suchá Hora, Hladovka, Liesek a Rímskokatolícka farnosť Trstená," priblížila Valeková.
      Na slovenskej strane tak vďaka partnerstvu vznikne nový úsek cyklotrasy v dĺžke približne 1,5 kilometra v Dolnom Kubíne, ktorý podľa Valekovej momentálne ešte nie je hotový. Okrem toho projekt zabezpečuje aj modernizáciu 14,3 kilometra cyklotrasy v úseku Trstená – Suchá Hora. Väčšia časť budovania nových cyklotrás je však na poľskej strane. „Aktuálne sú už všetky úseky u susedov dokončené, okrem gminy mesta Zakopané," uviedla koordinátorka projektu.
      Dodala, že projekt je rozsiahly a implementácia veľmi náročná, navyše financovanie na poľskej a slovenskej strane nie je rovnaké. „U nás prispieva desiatimi percentami aj štátny rozpočet, u Poliakov štátny rozpočet do projektov neprispieva. Financie na svoju časť projektu teda získavajú iba od Európskej únie, čo predstavuje 85 percent oprávnených výdavkov projektu," vysvetlila s tým, že snahou všetkých partnerov je projekt do októbra úspešne dokončiť.
      Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom SR v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu