CoFoE: V. Bilčík: EP už požiadal výbor o návrhy na reformu zmlúv o fungovaní EÚ


Dátum: 24.05.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: V. Bilčík: EP už požiadal výbor o návrhy na reformu zmlúv o fungovaní EÚ
Európsky parlament už požiadal Výbor pre ústavné veci (AFCO), aby pripravil návrhy na reformu zmlúv o fungovaní Európskej únie (EÚ). Uviedol to pre TASR slovenský europoslanec Vladimír Bilčík. Poukázal, že potreba zmeny týchto zmlúv vyplýva zo záverov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

"Je tu silné volanie po tom, aby sme spustili ďalší konvent o budúcnosti Európy, ktorý by mohol byť prvým krokom k zmene zmlúv o fungovaní EÚ," povedal Bilčík a pripomenul, že takýto konvent sa naposledy konal pred 20 rokmi. "Realita, v ktorej EÚ funguje, sa však odvtedy výrazne zmenila, a preto je potrebné prispôsobiť tomu aj základné pravidlá, podľa ktorých EÚ funguje," povedal.

Každá reforma podľa Bilčíka so sebou prináša aj riziká, že sa európske inštitúcie a členské krajiny nedohodnú na zmene pravidiel. "Som otvorený myšlienke, že otvoríme základné zmluvy, ale nie revolučnou cestou - skôr spôsobom, ktorý bude adresný a prinesie poučenie z kríz, ktoré sme tu mali za posledné roky," uviedol.

Občania členských krajín EÚ mali prostredníctvom CoFoE od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa v súčasnosti zaoberá Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia.

"Inštitúcie EÚ teraz budú návrhy skúmať a na jeseň sa uskutoční podujatie, ktoré bude občanov informovať o tom, ako budú inštitúcie plniť svoje záväzky," povedal slovenský europoslanec. Dodal, že niektoré návrhy občanov už EÚ teraz realizuje, no mnohé sú behom na dlhú trať.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu