CoFoE: Štefanec: Konferencia otvára Európsku úniu smerom k občanom


Dátum: 13.12.2021

Obrázok k aktualite CoFoE: Štefanec: Konferencia otvára Európsku úniu smerom k občanom
Konferencia o budúcnosti Európy otvára Európsku úniu smerom k občanom. Pre TASR to povedal poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

"Očakávam široké spektrum názorov a podnetov, ktoré budeme postupne zapracovávať do podoby legislatívnych návrhov," povedal.

Takisto očakáva aj odporúčania, v ktorých oblastiach "ľudia odporúčajú viac spolupráce a v ktorých si naopak treba zachovať národné kompetencie".

Obdobie pandémie koronavírusu podľa Štefanca ukázalo prednosti EÚ, ale aj príležitosti na zlepšenie.

"To, že sa dnes viac ako inokedy pýtame občanov, je dôkazom, že Európska únia nie je politický monolit, ale dynamická štruktúra, ktorá je vždy pripravená na zmenu a zlepšovanie sa," povedal Štefanec zo skupiny európskych ľudovcov (EPP).

Pripomenul, že k diskusii v rámci Konferencie o budúcnosti Európy sám čiastočne prispel organizáciou niekoľkých podujatí. Tie zahŕňali aj ekonomické pohľady či stanoviská cirkví a seniorov.

"Uvítal by som, keby boli závery podobných stretnutí zverejňované aj priebežne a povzbudili tak aj ďalších, aby sa zapojili," povedal slovenský europoslanec.

V rámci Konferencie o budúcnosti Európy pravidelne zasadajú štyri občianske panely, každý zložený z 200 náhodne vybraných občanov členských krajín EÚ.

Odporúčania panelov budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Štefanec upozornil na výzvu, ktorej EÚ čelí: urobiť Európu konkurencieschopnejšou a "priblížiť ju viac k občanom".
 
"Verím, že do konca aktuálneho funkčného obdobia Európskej komisie a Európskeho parlamentu budú prvé závery pretavené do konkrétnych návrhov," povedal.

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia. Táto iniciatíva dáva občanom Európy možnosť vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu.

Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov, v rámci ktorých sa stretnú trikrát. V každom z panelov je rovnaký počet mužov a žien a proporčne sú zastúpení ľudia z mestských a vidieckych oblastí.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu