CoFoE: SR má dosah na tvorbu spoločných európskych politík, tvrdia europoslanci


Dátum: 19.12.2021

Obrázok k aktualite CoFoE: SR má dosah na tvorbu spoločných európskych politík, tvrdia europoslanci
Slovensko má okrem čerpania priamych výhod z členstva v Európskej únií (EÚ) aj reálny dosah na tvorbu spoločných európskych politík. Zhodli sa na tom slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík, Michal Šimečka a Michal Wiezik počas diskusie v TASR TV.

Europoslanci počas debaty odpovedali aj na otázky položené študentmi politológie z Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Jedna zo študentiek sa spýtala, ako by chceli "zmeniť euroskepticizmus", ktorý panuje v našom regióne.

Wiezik vníma euroskepticizmus ako "veľký problém", ktorý pripisuje vplyvu dezinformačnej scény. "Euroskepticizmus nevychádza z objektívnych vedomostí alebo objektívnych faktov. Toto je veľký problém súčasného sveta, kde je pretlak informácií a ľudia nemajú dostatočnú schopnosť tieto informácie filtrovať a kriticky k nim pristupovať," myslí si. Podľa neho sme "evidentne vystavení" dezinformačným útokom a hybridnej vojne. Europoslanec tvrdí, že "akonáhle sa podarí odfiltrovať tieto škodlivé vstupy, tak to dobré na EÚ, bude očividné".

Mnohé tvrdenia šíriace sa na internete o EÚ sú podľa Šimečku čisté nezmysly. Na druhej strane zdôraznil, že Únia potrebuje kritiku. "Ani EÚ nie je dokonalá. Ja sám vidím množstvo problémov, ktoré v Únii sú," povedal. Ako príklad uviedol "zdĺhavé" byrokratické procesy. "Je to veľmi ťažkopádne, je to často veľmi byrokratické a obyčajní ľudia - ktorí do toho nevidia - si legitímne kladú otázku, že čo nám ten summit alebo Európsky parlament prinesie. Ja tomu rozumiem, avšak myslím si, že EÚ sa vie posunúť dopredu, keď má dobrých kritikov" povedal Šimečka. Euroskepticizmus, ako taký, by nebral ako zlo. Naopak, považuje ho za veľmi potrebný.

Bilčík vyhlásil, že s kritikou EÚ "nemá žiadny problém", vecná kritika je podľa neho dobrá. "Ľuďom sa zdá, že Únia je pomalá a ťažkopádna. Je to úplne prirodzené, lebo tá demokracia, ktorá tam je, je extrémne zložitá. Potrebujete dohodu EP, kde je 705 poslancov, potrebujete dohodu dvadsiatich siedmich členských štátov, kde sú rôznorodé vlády. Potrebujete mať súčinnosť Európskej komisie, ktorá má potom za úlohu to celé zaviesť do praxe," vysvetlil Bilčík.

Únia podľa neho funguje na hľadaní kompromisov medzi jednotlivými členskými štátmi. "Podľa mňa je to na európskej politike pekné. Predstavte si, že by nám tu vládol nejaký diktátor," poznamenal.

Členovia európskeho zákonodarného zboru debatovali v TASR TV v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE). Tá bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu