CoFoE: Šefčovič: Pre EÚ je dôležité získať strategickú autonómiu


Dátum: 16.03.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Šefčovič: Pre EÚ je dôležité získať strategickú autonómiu
Pre Európsku úniu je dôležité získať strategickú autonómiu. Na bratislavskom podujatí v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) to povedal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

"Potrebujeme farmaceutickú stratégiu, ale aj stratégiu pre nerastné kritické suroviny či európsky zákon o čipoch. Dnes sme totiž pri ich dovoze závislí na iných krajinách, ale v EK chceme, aby sa vyrábali na európskej pôde," doplnil.

Podľa Šefčoviča vojna na Ukrajine pripomenula potrebu formovania budúcnosti v rámci EÚ. "Zákerná a nevyprovokovaná invázia Ruska na Ukrajinu zdôrazňuje, aké dôležité je, aby sme sa zjednotili a určili, akú Európu chceme," povedal s tým, že potrebný je aj dialóg s občanmi.

Šefčovič  tiež vyzdvihol prácu EÚ počas pandémie. "Pri veľkých krízach potrebujeme viac únie. Ak by sme počas pandémie nezaložili európsky úrad HERA pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie, tak by sme nedokázali efektívne spolupracovať. Malé štáty ako Slovensko, Bulharsko či Litva by sa bez únie nedostali k vakcínam," zdôraznil.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu