CoFoE: R. Hajšel dúfa, že posilnenie právomocí EMA zlepší pripravenosť na krízy


Dátum: 29.01.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: R. Hajšel dúfa, že posilnenie právomocí EMA zlepší pripravenosť na krízy
Europoslanec Robert Hajšel dúfa, že posilnenie mandátu Európskej agentúry pre lieky (EMA) umožní lepšiu pripravenosť EÚ zvládať podobné zdravotné krízy, ako je pandémia nového koronavírusu. Uviedol to v súvislosti s posilnením právomocí EMA.

"V praxi by to malo zabrániť opakovaniu situácie s nedostatkom účinných liekov a zdravotníckeho materiálu," doplnil Hajšel. Odhlasované opatrenia musia podľa neho zvýšiť nielen rýchlosť, ale aj transparentnosť uskutočňovania klinických testov a schvaľovania certifikátov potrebných na uvedenie liekov na trh.

Za predbežnú dohodu o rozšírení právomocí EMA sa vyslovilo 655 poslancov Európskeho parlamentu, 31 bolo proti a ôsmi sa zdržali hlasovania. Nariadenie ešte musí formálne odobriť Rada ministrov EÚ. Následne bude podpísané a zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. marca 2022.

Budúcnosť zdravotníctva v EÚ je témou aj na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), v rámci ktorej sa stretávajú diskusné panely náhodne vybraných občanov členských krajín.

Tretí občiansky panel po svojom poslednom stretnutí medzi svoje odporúčania zahrnul aj rozšírenie kompetencií EMA s cieľom zabezpečiť rovnakú kvalitu zdravotnej starostlivosti a primerané náklady v rámci celej EÚ. Občianske panely svoje odporúčania predložia Európskemu parlamentu. Neskôr budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Do diskusie o budúcnosti eurobloku sa môže zapojiť ktokoľvek prostredníctvom viacjazyčnej digitálnej platformy futureu.europa.eu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu