CoFoE: M.Lexmann: SR je slabo pripravená na umelú inteligenciu na pracovnom trhu


Dátum: 08.02.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: M.Lexmann: SR je slabo pripravená na umelú inteligenciu na pracovnom trhu
Slovensko musí zabrať v príprave na príchod umelej inteligencie na pracovný trh. Patrí totiž k najhoršie pripraveným krajinám v tejto oblasti. Myslí si to europoslankyňa Miriam Lexmann, hovorila o tom počas diskusie v TASR TV.

Pokiaľ krajina pripravenosť nezlepší, podľa europoslankyne to ovplyvní konkurencieschopnosť nielen podnikov, ale aj ľudí ako účastníkov pracovného trhu. Tému digitalizácie považuje za jednu z najdôležitejších v rámci ekonomickej časti prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Lexmann upozornila, že v niektorých regiónoch je ťažké budovať digitálnu infraštruktúru, keď v nich nie je dobudovaná ani základná. "Napríklad v Prešovskom samosprávnom kraji vyše polovica obcí nemá kanál a z tých vyše 600 obcí 200 nemá ani len vodu," poznamenala europoslankyňa.

Vyzdvihla aj potrebu zosúladenia finančných prostriedkov z plánu obnovy, klasických eurofondov a rozpočtu. Krajina by podľa nej nemala hľadieť na eurofondy ako na jediný zdroj financovania. Lexmann takisto zdôraznila potrebu zachovávania princípu subsidiarity, teda aby sa riešenie problémov necentralizovalo, v čom Slovensko podľa jej slov ide opačným smerom.

Europoslanec Eugen Jurzyca kladie dôraz na hospodársky rast. Ak sa naň krajiny prestanú zameriavať, môže sa to podľa neho negatívne prejaviť vo viacerých oblastiach, ako napríklad v demografii, udržateľnosti verejných financií alebo sociálnej oblasti.

"Preto je ešte stále dôležité hovoriť o kvalite podnikateľského prostredia a o základných slobodách, na ktorých je Únia postavená," podotkol Jurzyca. Na mysli má voľné obchodovanie s tovarmi, ľahký presun ľudí cez hranice, ale najmä voľné obchodovanie so službami. Európsky trh so službami si podľa neho žiada väčšiu liberalizáciu. Vidí v nej šancu na väčšie zárobky Únie a jednotlivých členských štátov.

Jurzyca vyzdvihol aj potrebu zamerania sa na udržateľnosť verejných financií. Pandémia so sebou totiž priniesla aj nárast dlhu jednotlivých členských krajín. Ľudí preto bude podľa neho v budúcnosti čakať buď tlak na vyššie dane, alebo na nižšie dôchodky, prípadne kombinácia oboch. Preto by štáty mali podľa Jurzycu myslieť na šetrenie v dobrých časoch.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu