CoFoE: M. Lexmann: Občanov EÚ trápia najmä sociálne problémy


Dátum: 26.05.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: M. Lexmann: Občanov EÚ trápia najmä sociálne problémy
Občania Európskej únie (EÚ) by chceli, aby zelenú transformáciu sprevádzali sociálne opatrenia na zmiernenie jej dopadov na zraniteľné skupiny obyvateľov. Požiadavky k sociálnym otázkam zdôrazňovali počas Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Poukázala na to slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann.

Pripomenula, že ľudí na Slovensku aj v iných novších členských krajinách znepokojuje tiež dvojaká kvalita potravín. "To v konečnom dôsledku poukazuje na nevyhnutnosť väčšej sebestačnosti pri výrobe základných potravín," povedala. Ďalšou výzvou je podľa Lexmann čoraz širšie používanie umelej inteligencie.

CoFoE občanom členských krajín EÚ dávala priestor vyjadriť sa k budúcemu smerovaniu EÚ a navrhnúť zmeny. Plénum konferencie v apríli prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí.

Lexmann pre budúcnosť EÚ považuje za kľúčové dodržiavanie princípu subsidiarity a rešpektovanie od začiatku dohodnutého rozdelenia kompetencií medzi európskymi inštitúciami a členskými štátmi.

"Tiež pevne dúfam, že prehĺbenie záujmu slovenských občanov o európske témy, ktoré by sa pretavilo napríklad do zvýšenej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu, bude jedným z naplnených cieľov najmä u nás doma na Slovensku," doplnila. Europoslankyňa ocenila, že do konferencie boli do veľkej miery zapojení aj mladí ľudia, keďže práve prvovoliči v týchto voľbách najviac absentujú.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu