CoFoE: M. Beňová: Viaceré návrhy si vyžiadajú revíziu základných zmlúv


Dátum: 27.05.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: M. Beňová: Viaceré návrhy si vyžiadajú revíziu základných zmlúv
Viaceré návrhy Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) si v prípade ich realizácie budú vyžadovať revíziu Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Uviedla to pre TASR slovenská europoslankyňa Monika Beňová. Takúto zmenu považuje vzhľadom na náročnosť procesov za otáznu.

Pripomenula, že Európsky parlament už v tejto súvislosti požiadal výbor pre ústavné veci, aby pripravil návrh na reformu (Zmluvy o fungovaní EÚ). Neformálny dokument, v ktorom desať členských štátov EÚ varuje pred unáhlenými zmenami základných zmlúv Únie, vníma Beňová ako výzvu k obozretnosti.

Europoslankyňa na CoFoE ocenila, že sa stala "prostriedkom na zhodnotenie súčasného stavu Únie, ako aj nástrojom na reflektovanie požiadaviek občanov jednotlivých členských štátov". Pripomenula, že celkovo bolo v rámci konferencie zorganizovaných takmer 6500 podujatí, na ktorých sa zúčastnili státisíce ľudí.

Beňová poukázala na kritiku, že mnohé z predložených návrhov a odporúčaní nedostatočne odrážajú skutočnú verejnú mienku európskych občanov. Možnosť vyjadriť sa však mali podľa Beňovej všetci rovnakú, no vyhovieť sa nedá úplne každému.

Občania členských štátov EÚ mali od mája 2021 do mája 2022 možnosť vyjadriť sa k fungovaniu EÚ a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE napokon v apríli tohto roka prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí. Týmito návrhmi sa budú zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín i Európska komisia.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu