CoFoE: Lexmann nesúhlasí s odporúčaním o tzv. celoeurópskom okrsku pre eurovoľby


Dátum: 12.03.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Lexmann nesúhlasí s odporúčaním o tzv. celoeurópskom okrsku pre eurovoľby
Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH/EPP) nesúhlasí s odporúčaním v otázke volieb do EP, ktoré podporuje tzv. celoeurópsky okrsok. Umlčal by podľa nej hlas zástupcov malých členských štátov.

"Pre detailné oboznámenie sa s týmito závermi a ich vyhodnotenie som sa však rozhodla iniciovať stretnutie so slovenskými účastníkmi panelov," povedala pre TASR.

Pri hodnotení doterajšieho priebehu Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) vyzdvihla zelenú transformáciu, digitalizáciu i zvyšovanie povedomia o EÚ. Aktuálnym problémom v EÚ je podľa nej tiež dvojaká kvalita potravín, ktorej je potrebné predchádzať.

Za doposiaľ najväčší prínos CoFoE europoslankyňa považuje zvýšenie povedomia o fungovaní EÚ a vtiahnutie občanov do tvorby európskych záležitostí, ktoré majú vplyv na ich každodenné životy.

"Na druhej strane však musím dodať, že z mojich pravidelných stretnutí s občanmi jasne vyplýva, že sú mnohokrát frustrovaní z neriešenia problémov na národnej úrovni a teda dúfajú v ich riešenie od EÚ," povedala. Záverom konferencie by mali preto venovať pozornosť podľa Lexmann nielen europoslanci, ale aj politickí lídri členských štátov.

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Európska komisia a Rada EÚ. Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov, v rámci ktorých sa stretli trikrát. Ich odporúčania budú zahrnuté v záverečnej správe, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu