CoFoE: I. Štefanec: Európania chcú viac spolupráce na európskej úrovni


Dátum: 10.05.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: I. Štefanec: Európania chcú viac spolupráce na európskej úrovni
Európania chcú viac spolupráce na európskej úrovni a posilnenie demokratických procesov. Vyplýva to z ich vyjadrení v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), uviedol pre TASR slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

"To bol hlas, ktorý zaznel unisono zo všetkých členských krajín a všetkých vekových skupín. Všetci povedali, že chcú žiť v spoločnej Európe, nespochybňujú priestor mierovej Európy. Práve naopak, posilňujú ho a chcú posilniť aj demokraciu, chcú viac rozumieť rozhodnutiam pre občanov a chcú na tom viac participovať. Toto je ich zásadný odkaz," povedal Štefanec.

Dodal, že ruská agresia voči Ukrajine v záverečných fázach CoFoE zmenila nastavenie v mnohých oblastiach politiky EÚ a aj budúcnosť Európy bude vyzerať inak. Treba podľa neho zohľadniť novú situáciu a pozerať sa na rozširovanie európskeho priestoru smerom na východ.

"A to nielen o Ukrajinu, ale aj o ďalšie krajiny s asociačnou dohodou s EÚ, ako je Moldavsko a Gruzínsko, ktoré po ruskej invázii sú oveľa viac vystrašené a prejavili väčší záujem stať sa súčasťou európskeho integračného projektu," vysvetlil. EÚ podľa neho nesmie pritom zabúdať na západný Balkán.

Základným záujmom je podľa jeho slov mier na kontinente, ktorý Európa po ruskej invázii na Ukrajinu stratila. "Prvoradým cieľom EÚ je opätovne nastoliť mier na kontinente a potom prehlbovať demokratické procesy a využiť bohatstvo jednotného trhu EÚ pre prosperitu a rozvoj Európy," uviedol Štefanec.  

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu