CoFoE: E. Horváthová: Pandémia ukázala, aké dôležité je včas reagovať na hrozby


Dátum: 28.01.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: E. Horváthová: Pandémia ukázala, aké dôležité je včas reagovať na hrozby
Poslankyňa Národnej rady SR a členka zdravotníckeho parlamentného výboru Eva Horváthová (OĽANO) oceňuje snahu o dobudovanie Európskej zdravotnej únie (EHU). Uviedla to pre TASR v súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE), na ktorej sa hovorí aj o dobudovaní EHU. Tá by mala zlepšiť a zefektívniť reakcie na budúce hrozby.

"Pandémia COVID-19 nám ukázala, aké dôležité je vedieť včas reagovať v prípade takéhoto masívneho ohrozenia zdravia občanov Európskej únie," poznamenala Horváthová. Koordinácia členských štátov je podľa nej prospešná nielen pri infekčných hrozbách, ale pomocou dobre cielených a koordinovaných programov sa dá efektívnejšie realizovať i prevencia a liečba chronických neprenosných chorôb. "Napríklad onkologických, či kardiovaskulárnych ochorení," doplnila Horváthová.

Spolupráca v Európe v rámci zdravotnej starostlivosti, prevencie a liečby ochorení môže priniesť podľa Horváthovej Slovensku významný prospech. "Z ďalších priorít by som vyzdvihla solidaritu medzi členskými štátmi v rámci konkrétnych cieľov a podporu modelu jedného zdravia, v súlade s udržateľnosťou životného prostredia, ochrany rastlín a živočíchov," vymenovala Horváthová.

Bude podľa nej dôležité, ako sa Európska zdravotná únia chopí týchto cieľov a pretaví ich do konkrétnych krokov. "Považujem za dôležité pritom zachovať suverenitu Slovenska a dobrovoľnosť v rozhodovaní pri implementácii jednotlivých programov," uzavrela pre TASR Horváthová.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu