CoFoE: Dva občianske panely predložia svoje odporúčania na zasadnutí EP


Dátum: 17.01.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Dva občianske panely predložia svoje odporúčania na zasadnutí EP
Druhý a tretí občiansky panel Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) predložia na plenárnom zasadnutí 21.-22. januára Európskemu parlamentu svoje odporúčania. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke iniciatíva Conference Observatory, ktorá má za cieľ pozorovať a analyzovať rokovania v rámci CoFoE.

Plenárne zasadnutie sa uskutoční v hybridnom formáte. Časť účastníkov bude prítomných v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu, uvádza sa v oficiálnom oznámení na webovej stránke Európskeho parlamentu.

Druhý panel bol orientovaný na európsku demokraciu, hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť. Spolu s národnými občianskymi panelmi z členských krajín EÚ svoje odporúčania predstaví v dvoch od seba oddelených prezentáciách a debatách, ktoré EP označil ako "európska demokracia" a "hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť".

Účastníci druhého panelu vo svojich odporúčaniach žiadajú od EÚ zavedenie kritérií s cieľom zabrániť diskriminácii určitých skupín občanov na pracovnom trhu. Takisto žiadajú posilnenie ochrany zvierat v rámci poľnohospodárstva i ďalšie opatrenia v tejto oblasti (poľnohospodárstvo), či opatrenia v oblasti spravodajského pokrývania a slobody médií. Medzi ich požiadavkami sú aj opatrenia pre spracovávanie osobných údajov a ochranu dát.

Svoje odporúčania počas týchto dvoch dní (21.-22. január) spolu s národnými občianskymi panelmi predloží aj tretí občiansky panel CoFoE venovaný klimatickým zmenám, environmentálnym problémom a novým zdravotným výzvam pre EÚ. Dve oddelené prezentácie sú označené ako "klimatická zmena a životné prostredie" a "zdravie".

Požiadavky tohto občianskeho panelu sa týkajú zvýšenia podpory zo strany EÚ pre ekologické poľnohospodárstvo, zavedenia minimálnych štandardov pre kvalitu potravín, používania antibiotík a ďalších látok pri chove hospodárskych zvierat a výrobe potravín, budovania cyklotrás, urbanistického rozvoja či zdrojov energie, ktoré sú prijateľnejšie pre životné prostredie.

Odporúčania panelov budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Konferenciu o budúcnosti Európy slávnostne otvorili 9. mája v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Zapojiť do nej sa môžu občania zo všetkých krajín Únie bez ohľadu na svoje postavenie.

Celkom 800 účastníkov zo všetkých členských krajín EÚ bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov. Každý z týchto panelov sa v období od septembra 2021 do januára stretne trikrát.

Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.

Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu