CoFoE: Beňová: Pri zelenej transformácii treba myslieť aj na práva pracovníkov


Dátum: 04.03.2022

Obrázok k aktualite CoFoE: Beňová: Pri zelenej transformácii treba myslieť aj na práva pracovníkov
Zelená transformácia bola stredobodom občianskych panelov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Mala by však ísť ruka v ruke s ochranou existujúcich práv pracovníkov a pracovných miest. Pre TASR to uviedla slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD).

"Z ďalších tém sa konferencia výrazne zamerala napríklad na oblasť zdravia. Vďaka pozitívnym skúsenostiam s koordinovaným riešením pandémie, ktoré pomohlo k záchrane mnohých životov, očakáva veľká väčšina európskych občanov, že Únia bude v budúcnosti zohrávať dôležitejšiu úlohu pri ochrane ich zdravia," povedala Beňová.

Slovenskí občania, ktorí sa zapojili do diskusií, sa vyslovili predovšetkým za angažovanejšiu úniu v sociálnych otázkach a rýchlejšie vyrovnávanie regionálnych rozdielov. "Čo zahŕňa aj otázky zvyšovania životnej úrovne," vysvetlila.

EÚ získala od občanov podľa Beňovej množstvo dobrých a užitočných odporúčaní. Europoslankyňa však upozornila, že ich implementácia bude závisieť predovšetkým od schopnosti členských štátov a ich čelných predstaviteľov dohodnúť sa. Kľúčovú úlohu by v tomto procese podľa Beňovej mal zohrávať Európsky parlament.

Jednou zo súčastí CoFoE sú aj štyri občianske panely pozostávajúce z 800 zástupcov občanov. Tieto panely sa od septembra 2021 do februára 2022 stretli trikrát. Panely svoje odporúčania predložia Európskemu parlamentu na plenárnych zasadnutiach. Tie budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu