Cezhraničný projekt spojil oravských a sliezskych knihovníkov


Dátum: 05.05.2021

Obrázok k aktualite Cezhraničný projekt spojil oravských a sliezskych knihovníkov
Knihovníci zo Slovenska a Českej republiky spojili sily v projekte Cezhraničný kultúrny dialóg. Výsledkom sú spoločná publikácia, hodiny regionálnej výchovy, čitateľské i výtvarné dielne. TASR o tom informovala Zdenka Prílepková z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, ktorá projekt realizovala s mestskou knižnicou v hornosliezskom mestečku Krnov.

"Svetlo sveta uzrela publikácia, ktorá v prvej časti obsahuje literárny itinerár Oravy a Sliezska. Čitatelia v nej nájdu významných regionálnych spisovateľov a expozície venované ich životu a dielu. V druhej časti je publikovaná súčasná literárna tvorba členov literárneho klubu Fontána, ktorý pôsobí pri Oravskej knižnici, a literárnych tvorcov z oblasti Krnova," načrtla Prílepková. V publikácii Literárny dialóg bez hraníc sa predstavuje 12 oravských autorov a deväť autorov zo sliezskeho regiónu.

Súčasťou projektu boli aj poznávacia exkurzia v Krnove a besedy. Záverečná aktivita projektu - medzinárodná výtvarná súťaž pre deti a mládež "Moja Orava, Moje Slezsko – regionálne osobnosti a zaujímavosti očami detí", je momentálne v oknách Oravskej knižnice. "Motívy z výtvarných prác sme použili pri vydaní záložiek, kalendárikov, magnetiek a pexesa a z projektu sa zrodila aj kvízová hra Orava a Slezsko – 100 zaujímavých otázok a odpovedí. Najväčšiu radosť však určite máme z aktuálnych českých kníh, ktoré vďaka projektu pribudli na všetkých našich oddeleniach," povedal riaditeľ Oravskej knižnice Roman Večerek.

Projekt bol podporený z prostriedkov Európskej únie cez program Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu