Cestu spájajúcu Spišský Štvrtok a Kežmarok obnovili za 1,4 mil. eur z eurofondov


Dátum: 11.10.2022

Obrázok k aktualite Cestu spájajúcu Spišský Štvrtok a Kežmarok obnovili za 1,4 mil. eur z eurofondov
Po viac ako roku sa skončila rekonštrukcia cesty druhej triedy 536 medzi Spišským Štvrtkom a Kežmarkom. Na obnovu úseku dlhého viac ako 7,7 kilometra išlo 1,4 milióna eur z eurofondov, konkrétne zo zdrojov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Opravený úsek dnes odovzdali do užívania. Cieľom projektu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) bolo zlepšiť dopravnú mobilitu v okresoch Kežmarok a Levoča, ktoré táto cesta prepája.

Rekonštrukčné práce sa týkali úseku v časti približne 200 metrov pred obcou Abrahámovce až po úsek 100 metrov za odbočkou na Tvarožnú v Kežmarskom okrese. Vykonal ich víťaz verejného obstarávania, bratislavská spoločnosť Strabag, začalo sa s nimi v máji minulého roka. Podľa Petra Bendíka, starostu Vlkovej, ktorou cesta prechádza, kraj v rámci rekonštrukcie akceptoval aj návrhy zo strany obce, čo sa týka autobusových zastávok, ktorých výstavbu pomohol zrealizovať.

Ako dnes vysvetlil riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth, alokované zdroje na túto stavbu tvorili viac ako 1,4 milióna eur z európskych zdrojov, pričom ide o súčasť celkovej investície vo výške približne 2,6 milióna eur v rámci opravy cesty druhej triedy II/536. „Viac ako 1,1 milióna eur išlo z vlastných zdrojov. Do toho je ale zahrnutá rekonštrukcia troch mostných objektov, výmeny podložia, práce, ktoré nebolo možné hradiť z európskych zdrojov. Okrem toho, aj úsek cesty, ktorý začíname rekonštruovať v srdci Kežmarku, od veľkého kostola ku kruhovému objazdu a ďalej smerom na Ľubicu v dĺžke 300 metrov,“ uviedol.

Kraj chce na začiatku budúceho roka pokračovať aj opravou cesty od Abrahámoviec do neďalekých Jánoviec. „Máme pripravený rozpočet na rekonštrukciu všetkých ciest v rámci kraja, naprojektovanú máme celú časť,“ dodal predseda PSK Milan Majerský.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu