Cesta okolo Zemplínskej Šíravy sa po rokoch dočkala opravy


Dátum: 09.08.2019

Obrázok k aktualite Cesta okolo Zemplínskej Šíravy sa po rokoch dočkala opravy
Košický samosprávny kraj (KSK) začal rekonštruovať cestu, ktorá spája obce v okolí Zemplínskej Šíravy s okresnými mestami Michalovce a Sobrance. Celková dĺžka opravovaného úseku je 7,62 kilometra. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová. Zhotoviteľ DOPSTAV má opravenú komunikáciu odovzdať do ôsmich mesiacov. Nová cesta bude stáť takmer 1,4 milióna eur, pričom väčšinu sumy pokryjú eurofondy, ktoré Košický samosprávny kraj na jej rekonštrukciu získal. Oprava sa dotkne obcí, respektíve rekreačných stredísk Michalovce, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov, Kusín, Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Jasenov, Ruskovce a Sobrance.

Dôvodom rekonštrukcie je zlý technický stav komunikácie. Asfaltobetónový kryt je v niektorých častiach značne opotrebovaný, nachádzajú sa tam výtlky a deformácie. Aktuálnym predpisom nezodpovedá ani zvislé dopravné značenie. "Nová cesta bude svoju úlohu plniť celoročne a poslúži nielen domácim, ale aj návštevníkov, ktorí prichádzajú na Zemplínsku Šíravu za rekreáciou. Okrem cesty nám pribudne chodník pre peších, dopravné značenie pri priechode pre chodcov a osvetlenie priechodov. Z hľadiska bezpečnosti je to veľmi dôležité, pretože v nočných hodinách sa v rekreačnom stredisku zvyknú pohybovať chodci. Pri rekonštrukcii nainštalujú na chodník aj varovné pásy pre zrakovo postihnutých," uviedla starostka Kaluže Jana Macejková.

V niektorých častiach cesty medzi Michalovcami a Sobrancami nie je oddelená pešia a motorová doprava, preto je potrebné dobudovať a rekonštruovať zvodidlá. Autobusové zastávky sú situované v samostatných jazdných pruhoch, ale chýbajú samostatné nástupištia pre cestujúcich, ktoré sa vybudujú, alebo prejdú rekonštrukciou. "V časti Vinianka, kde je cesta ohrozovaná prívalovými zrážkami a často ju zaplavuje, sa upraví odvodnenie. Okrem toho musíme korigovať kapacitu priepustu v obci Ruskovce, kde pri zvýšení prietoku potoka Lukavec pravidelne zaplavuje cestu," dodal predseda KSK Rastislav Trnka.

„Zemplínsku Šíravu považujeme za turisticky mimoriadne atraktívnu, no v súčasnosti nedostatočne využitú rekreačnú oblasť. Máme s ňou veľké plány – chceme tu vybudovať promenádu a na rekreáciu poslúži aj cyklotrasa okolo vodnej nádrže. Cesta bez výtlkov a deformácií zvýši komfort nielen turistom, ale aj ľuďom, ktorí v tejto oblasti žijú celoročne,“ povedal Trnka.


Skočiť na hlavné menu