Čadca: Budovu mestského úradu zrekonštruujú s podporou Európskej únie


Dátum: 23.04.2022

Obrázok k aktualite Čadca: Budovu mestského úradu zrekonštruujú s podporou Európskej únie
Mesto Čadca zrekonštruuje budovu mestského úradu (MsÚ) s finančnou podporou Európskej únie (EÚ), ktorá pokryje prevažnú časť nákladov. Mesto o tom informovalo na svojej internetovej stránke.

Podľa primátora Čadce Milana Guru mesto uspelo so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na zníženie energetickej náročnosti budovy MsÚ už v roku 2015. "A po všetkých administratívnych úkonoch a byrokracii okolo eurofondov môžeme začať práce. Pôjde o náročnú rekonštrukciu, pretože sa bude realizovať za plnej prevádzky MsÚ a v rušnom centre mesta. Po rekonštrukcii sa zlepšia tepelno-technické vlastnosti konštrukcií, a to zateplením obvodového plášťa, rekonštrukciou strechy, výmenou presklených otvorových konštrukcií," vysvetlil.

Budovu obecného domu v Čadci začali stavať v roku 1931 a dobudovali ju v roku 1932. "Mesto sa rozhodlo odkúpiť dom vo vlastníctve F. Braunerovej, zbúrať ho a na jeho mieste postaviť nový obecný dom. Majiteľka predala dom za sumu 500.000 Kč. Vypracovaním projektu a rozpočtu nového obecného domu poverili žilinského architekta Wertheimera, ktorý mal aj stavebný dozor. Stavbu obecného domu zadali firme Nekvasil Praha, filiálka Bratislava. Na jeho výstavbu si mesto vzalo pôžičku v mestskej sporiteľni v Žiline," informuje mesto.

Po dobudovaní umiestnili v obecnom dome úrady - obecný, berný, katastrálny, mernický, dôchodkovú kontrolu a poštu. Miesto v ňom našli aj konzumné družstvo Budúcnosť, mäsiar Kubica, obchodník Brichta, obuvník Jurčacko, prenajali sa aj miestnosti určené na byty a priestory pre hostinec.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu