Brezno získalo dotáciu na obnovu malej železničnej stanice


Dátum: 04.03.2022

Obrázok k aktualite Brezno získalo dotáciu na obnovu malej železničnej stanice
Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, či kotúčové cestovné poriadky? To všetko a omnoho viac zo železničnej histórie čoskoro nájdete v rámci stálej expozície vo vynovenej budove stanice Brezno - mesto.

Jednotlivé exponáty do breznianskeho železničného múzea venoval Klub 179 – združenie priateľov železničnej trate Margecany – Banská Bystrica.

Múzeum aj klubovňa

Budova Malej stanice v blízkosti centra mesta vlani prešla zásadnou rekonštrukciou. Stalo sa tak po tom, ako si ju miestna samospráva prenajala od štátnych železníc a vďaka dotácii z medzinárodného projektu Youmobil, ktorý sa zameriava na podporu mobility mladých ľudí vo vidieckych oblastiach, z nej vytvorila zaujímavý priestor s novými možnosťami pre mládež, obyvateľov Brezna, ale aj jeho návštevníkov.

Po dispozičných zmenách a stavebných úpravách, vrátane výstavby pergoly a celkového skultúrnenia okolia stanice prišla na rad fáza zariaďovania interiéru. Jedna časť prízemia bude slúžiť ako železničné múzeum s dobovou čakárňou a druhá ako zázemie pre členov mestského mládežníckeho parlamentu.

Nový produkt cestovného ruchu

Stála expozícia obsahuje rôzne zariadenia a predmety, ktoré v minulosti používali pracovníci železníc na zabezpečenie chodu vlakovej dopravy. Jednotlivé exponáty mestu venoval Klub 179 – združenie priateľov železničnej trate Margecany – Banská Bystrica. „Pri zariaďovaní sme spolupracovali s jeho členom Zdenkom Jechom, ktorý nám ochotne daroval všetky predmety a poskytol aj potrebné informácie, za čo mu úprimne ďakujeme,“ približuje Dominika Predajnianska, koordinátorka práce s mládežou v rámci projektu Youmobil.

Súčasťou budú historické skvosty ako telefónna ústredňa, ručná koľajová vŕtačka, razidlo na cestovné lístky, prenosné telefóny, písací stroj, lampáše, olejničky a mnohé iné artefakty súvisiace s prácou železničiarov. Priestor je navrhnutý ako staničná kancelária, ktorú si záujemcovia budú môcť pozrieť cez presklené okienko z dobovo zariadenej čakárne. Návšteva múzea bude súčasťou ponuky komentovaných prehliadok mesta, ale aj turistami obľúbeného produktu cestovného ruchu s názvom Horehronský expres.

Tvorivé prostredie pre mladých

So zveľaďovaním priestorov Malej stanice pomáhali aj členovia mestského mládežníckeho parlamentu, ktorí budú časť budovy využívať na svoje stretnutia, organizovanie výstav, workshopov, besied a ďalších, prevažne komorných akcií. So samosprávou dlhodobo spolupracujú na mnohých podujatiach ako Dopoludnie pre mladých v rámci Dní mesta, Šarkaniáda, Večierok pod Hviezdami, Piknik u Rázusa či Selfie beh, no doposiaľ nemali svoju „klubovňu“, kde by mohli plánovať a realizovať svoje aktivity. „Majú výborné nápady a to, že im poskytneme vlastné priestory, môže inšpirovať aj ich rovesníkov, aby sa pridali k nim,“ myslí si Dominika Predajnianska. K dispozícii budú mať plne zariadenú spoločenskú miestnosť, knižnicu i terasu s pergolou.

Mladí dospelí nemalou mierou prispeli aj do samotného projektu Youmobil, kde predniesli svoje návrhy na zatraktívnenie verejnej dopravy. Projekt bude ukončený medzinárodnou konferenciou, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Brezna. Slávnostné otvorenie obnovenej stanice je plánované počas mesiaca marec.


Skočiť na hlavné menu