BRATISLAVA: Vo Vajnoroch postavia novú elektrickú stanicu za viac ako 60 mil. eur


Dátum: 30.11.2022

Obrázok k aktualite BRATISLAVA: Vo Vajnoroch postavia novú elektrickú stanicu za viac ako 60 mil. eur

 Spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a Západoslovenská distribučná (ZSD) pripravujú vo Vajnoroch v Bratislave výstavbu elektrickej stanice za viac ako 60 mil. eur. Vyplýva to z rozhovoru pre portál venergetike.sk s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom SEPS Petrom Dovhunom a predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom ZSD Tomášom Turekom. Rozvoj infraštruktúry je podľa nich nevyhnutný na udržanie plynulých dodávok elektriny.

Výstavba elektrickej stanice Vajnory je podľa Tureka súčasťou projektu spoločného záujmu Európskej únie pod názvom Danube InGrid. V rámci neho spoločnosti ZSD a SEPS budujú modernú infraštruktúru a inteligentné siete. „Investícia oboch spoločností predstavuje dokopy viac ako 60 mil. eur, pričom na projekt sme získali grant z Nástroja na prepájanie Európy (CEF-E), ktorý má pokryť 35 percent z oprávnených investičných nákladov," priblížil Turek pre portál venergetike.sk.

Podľa Tureka ZSD zrealizuje modernú elektrickú stanicu 110/22kV Vajnory vybavenú smart zariadeniami pre riadenie a monitoring, ktorá zásadným spôsobom zvýši kapacitu a flexibilitu distribučnej sústavy pre oblasť hlavného mesta. „Rozvoj transformácie medzi prenosovou a distribučnou sústavou v oblasti Vajnôr pre nás znamená, že tam vybudujeme elektrickú stanicu s transformáciou zo 400 na 110 kV v priamom susedstve zariadení budovaných ZSD," doplnil Dovhun pre portál venergetike.sk.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu