BRATISLAVA: Eurofondy v kraji poputujú na dopravné terminály a cyklotrasy


Dátum: 10.10.2017

Obrázok k aktualite BRATISLAVA: Eurofondy v kraji poputujú na dopravné terminály a cyklotrasy
Mesto Svätý Jur, obec Most pri Bratislave a združenie Jurava už podpísali zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu

Mesto Svätý Jur (okres Pezinok), obec Most pri Bratislave (okres Senec) a združenie Jurava dostanú dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu na vybudovanie dopravného terminálu a cyklotrasy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Podľa predsedu BSK Pavla Freša sa vlaková stanica vo Svätom Jure vo veľkej miere využíva na dopravu vlakom do centra Bratislavy. “Dopravný terminál tak bude posledný prestupný bod vlakovej, autobusovej, osobnej dopravy a cyklodopravy pred vstupom do Bratislavy. Z eurofondov plánujeme aj vybudovanie ďalších troch dopravných terminálov v Šenkviciach, Bernolákove, Plaveckom Štvrtku a nové veľké parkovisko v Malackách. Týmto spôsobom sa vytvorí v okolí Bratislavy potrebná infraštruktúra pre dopravu vlakom do mesta, zníži sa počet áut na cestách a podporí sa integrovaná doprava. V najbližšo čase sa v kraji a Bratislave plánuje z eurofondov vybudovanie aj ďalších osemnástich cyklotrás,“ predstavil hlavné projekty Frešo.

Vo Svätom Jure vybudujú nový prestupný dopravný terminál, parkovisko pre 68 áut a prístrešok pre bicykle. Mesto má schválený projekt za viac ako 690-tisíc eur a s výstavbou plánuje začať na jar 2018.

Združenie obcí Jurava rozšíri cyklotrasy v malokarpatskej a podunajskej oblasti. Projekt za 570-tisíc eur pôjde na vybudovanie cyklotrasy v dĺžke 2,3 kilometra v obci Chorvátsky Grob (okres Senec), osadia cyklostojany, prístrešky, dopravné a informačné tabule.

Obec Most pri Bratislave novou cyklotrasou v dĺžke 1,8 kilometra spojí centrum obce s časťou Studené. Celkové výdavky na projekt sú viac ako 459-tisíc eur. Okrem komunikácie osadia na trase dopravné značenie, lavičky, stojany na bicykle či smetný kôš. Na trase bude aj doplnková cyklistická infraštruktúra ako chránené parkoviská pre bicykle, nabíjacie stanice pre elektrobicykle, systémy automatickej požičovne bicyklov, hygienické zariadenia a podobne.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu