Bratislava: DPB podpísal zmluvy na nákup nových hybridných trolejbusov


Dátum: 16.03.2022

Obrázok k aktualite Bratislava: DPB podpísal zmluvy na nákup nových hybridných trolejbusov
Dopravný podnik Bratislava (DPB), prevádzkovateľ mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste, podpísal zmluvy na nákup 23 kĺbových nízkopodlažných trolejbusov a 16 24-metrových trolejbusov, ktoré patria medzi najdlhšie na svete. Nové hybridné vozidlá majú byť dodané v rozsahu 18 až 20 mesiacov. TASR o tom informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

Bratislavský mestský dopravca podpísal kúpnu zmluvu na základe výsledku verejných obstarávaní s úspešnými uchádzačmi z európskeho trhu. "Osemnásťmetrové vozidlá Škoda 27 Tr s karosériou Solaris dodá do Bratislavy spoločnosť Škoda Electric, 24-metrové dvojkĺbové vozidlá typu Škoda-Solaris 24m konzorcium firiem Solaris Bus & Coach, Solaris Slovakia a Škoda Electric," spresnil Chlebovec s tým, že tento nákup bude DPB financovať najmä z eurofondov.

Predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský priblížil, že trojčlánkové trolejbusy s dĺžkou 24 metrov jazdia už niekoľko rokov v západných metropolách a ich prevádzka zatiaľ nemá nikde na Slovensku a ani v Česku obdobu.

"Po Linzi, Zürichu či Ženeve bude aj Bratislava mestom, ktoré sa vďaka týmto trolejbusom zaradí medzi dopravne vyspelé krajiny. Podstatne skvalitnia cestovanie medzi hlavnou železničnou stanicou, Miletičovou ulicou a Dolnými honmi," spresnil šéf DPB.

Kapacita a komfort pre cestujúcich sa má zlepšiť aj na trase medzi hlavnou stanicou a letiskom, kde hybridné trolejbusy nahradia autobusy. Oba typy vozidiel budú totiž môcť vďaka elektromotoru a batérii premávať aj mimo trakčného vedenia.

Nové vozidlá budú okrem iného vybavené výkonnou automatickou klimatizáciou, bezpečnostným kamerovým systémom i moderným informačným systémom zobrazujúcim prestupy na iné linky v reálnom čase.

DPB podpísal tento týždeň s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na nákup 50 nových hybridných trolejbusov. Výška nenávratného finančného príspevku je 43,3 milióna eur. Z eurofondov je vyčlenených 38,8 milióna, zo zdrojov štátneho rozpočtu 4,5 milióna a DPB sa na nákupe nových vozidiel bude podieľať 2,3 milióna eur.

Nákup zahŕňa 11 kusov trolejbusov dĺžky 12 metrov, 23 kusov trolejbusov dĺžky 18 metrov a 16 kusov trolejbusov dĺžky 24 metrov. Súvisí tiež s nedávno avizovaným rozširovaním a modernizáciou bratislavských trolejbusových tratí.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu