Bilčík: CoFoE je pre Slovensko šanca jasne sa vyjadriť


Dátum: 17.12.2021

Obrázok k aktualite Bilčík: CoFoE je pre Slovensko šanca jasne sa vyjadriť
Konferencia o budúcnosti Európy je pre Slovensko šancou jasne sa vyjadriť, ako zmeniť EÚ k lepšiemu podľa predstáv občanov. Pre TASR to povedal poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík (Spolu).

"Zároveň je to šanca ukázať ľuďom, že Európska únia sme v prvom rade aj my všetci, ktorí žijeme na Slovensku," dodal Bilčík.

Demokracia a nezávislé médiá sú podľa Bilčíka pod silnejúcim tlakom v celej Únii a Konferencia o budúcnosti Európy by mala priniesť odpovede na to, ako posilňovať demokratické inštitúcie a právny štát v členských krajinách EÚ.

"Konferencia bude úspešná, ak prinesie odvážne nápady, ako EÚ zmeniť, aby bola silnejšia, pevnejšia a rozhodnejšia," povedal.

Konferencia o budúcnosti Európy je iniciatíva Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskej rady, ktorá dáva občanom členských krajín šancu vyjadriť svoj názor na budúce smerovanie EÚ. Pridanou hodnotou konferencie je podľa Bilčíka to, že sa na nej stretávajú zástupcovia národných parlamentov, europarlamentu, vlád a hlavne zástupcovia občanov.

"Ponúka možnosť nielen pre široké debaty, ale dáva priestor vypočuť si občanov zo všetkých členských krajín a zaistiť, aby sa ich návrhy pretavili do konkrétnych politických odporúčaní," priblížil. Takisto pripomenul, že ku konkrétnym záverom by konferencia mala dospieť do jari 2022.

"Je dôležité prichádzať s návrhmi, ktoré môžu získať celoeurópsku podporu a byť pretavené do politických a legislatívnych krokov," povedal s tým, že konferencia prostredníctvom návrhov prinesie niečo nové z každej oblasti.

"Ciele potom, samozrejme, musíme pretaviť do zmysluplných záverov tak, aby sme posilnili európsky projekt všade tam, kde to Európania i Slováci očakávajú," povedal.

Jednou zo súčastí Konferencie o budúcnosti Európy sú občianske panely. Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch takýchto panelov, v rámci ktorých sa v období od septembra 2021 do januára 2022 stretnú trikrát. V každom z panelov je rovnaký počet mužov a žien a proporčne sú zastúpení ľudia z mestských i vidieckych oblastí.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu