Bezpečnejšie cesty I. triedy zaplatia eurofondy


Dátum: 11.09.2020

Obrázok k aktualite Bezpečnejšie cesty I. triedy zaplatia eurofondy
Dobrá správa pre motoristov v slovenských regiónoch. V priebehu dvoch rokov sa zvýši bezpečnosť na  175 km ciest I. triedy.  Cieľom troch projektov financovaných z eurofondov je zvýšenie bezpečnosti pre vodičov aj chodcov. Práce na cestách v Prešovskom, Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji budú stáť viac ako 27,9 miliónov eur.

Som rád, že využívame pridelené eurofondy efektívne a účelovo.  Ide o projekty, ktoré vo svojej podstate zachraňujú životy. Pri alarmujúcich číslach dopravnej nehodovosti hlavne na cestách prvej triedy sa musíme sústrediť okrem budovania nových ciest aj na bezpečnosť premávky, ktorá je v prvom rade na jej účastníkoch, avšak implementáciou moderných  bezpečnostných prvkov ju vieme výrazne zvýšiť,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.  
Tri projekty v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra sú zamerané na zvyšovanie pasívnej bezpečnosti na cestách I. triedy, čo prinesie lepšiu bezpečnosť, plynulosť a komfort dopravy. Cieľom je poskytnúť jednoznačné, zrozumiteľné a rýchlo pochopiteľné informácie o premávke, čo vytvorí pre vodiča väčší časový priestor pri rozhodovacom procese pre riešenie neočakávanej situácie, napríklad v križovatke. Projekty zabezpečia spomalenie dopravy na vjazde do obce, zvýraznenie prechodov pre chodcov, zlepšenie smerového vedenia cesty, oddelenie protismernej premávky. Ďalej pribudnú nové záchytné bezpečnostné zariadenia ako ochrana trvalých prekážok zvodidlom s vyššou úrovňou zadržania. Pre upozornenie vodičov budú v blízkosti mostov umiestnené informačné panely zobrazujúce informácie alebo výstrahy pre vodičov.
V Trenčianskom kraji začali s prácami na ceste I/9 v úseku  Mníchova Lehota – hranica Banskobystrického kraja km už 3. septembra, prvky pasívnej bezpečnosti budú realizované na častiach úseku v dĺžke 55,5 km. Zmluvná cena je 8 454 634,38 eur.
V  Banskobystrickom kraji odovzdajú staveniská zhotoviteľom dňa 11. septembra. Práce sa budú vykonávať na týchto úsekoch:
  • Križovatka na ceste I/9 smer Žiar nad Hronom končiaci na ceste I/65 smer Martin. Dĺžka tohto úseku je 1,6 km.
  • I/16 Zvolen km 234,0 – Uderiná km 280,0. Práce budú vykonané v rôznych častiach úseku v celkovej dĺžke 34,90 km.
  • I/16 Vidiná km 287,0 – Tornaľa km 351,0. Dĺžka tohto úseku je 64 km. Práce budú vykonané v rôznych častiach úseku v celkovej dĺžke 31,90 km.
Cena zmluvy o dielo je 10 895 608 eur. Práce by mali byť hotové do 18 mesiacov od prebrania staveniska, pričom do tohto obdobia sa nezapočítava zimné obdobie, v ktorom nie je možné realizovať stavebné práce.
Prešovskom a Košickom kraji budú úpravy stáť 8 552 073 eur a práce sa musia vykonať do 24 mesiacov od odovzdania staveniska, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Úpravy sa budú týkať cesty:
  • I/18 Svinia km 676,3 – Michalovce km 763,7. Práce budú vykonané v rôznych častiach úseku v celkovej dĺžke 50,98 km.
 
 
Skočiť na hlavné menu