Banskobystrická samospráva žiada eurofondy na energetický audit 33 budov


Dátum: 10.05.2021

Obrázok k aktualite Banskobystrická samospráva žiada eurofondy na energetický audit 33 budov
Banskobystrická samospráva má záujem pokračovať v eurofondových projektoch zameraných na obnovu budov a úsporu energií. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, aby mesto bolo čo najlepšie pripravené na nové programové obdobie, podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia na vypracovanie energetických auditov 33 objektov vo vlastníctve mesta.

„Tieto audity budú zamerané na možnosť využitia Garantovanej energetickej služby, ktorá bola v minulosti na verejnosti známa ako EPC projekty, teda Energy Performance Contracting. Pomenovanie sa síce zmenilo, no podstata zostala tá istá. Investičný náklad a služby s tým spojené sú splácané z dosiahnutých úspor. Audítor bude musieť posúdiť aktuálny stav budovy a navrhnúť opatrenia nielen na zníženie energetickej náročnosti, ale i zvážiť možnosť využitia obnoviteľných zdrojov energie,“ objasňuje energetik mesta Ivan Drgoňa.

„Počas minulých rokov sme boli úspešní a získali sme eurofondy na komplexnú rekonštrukciu niekoľkých materských škôl. Okrem rozširovania kapacít sme sa zamerali na zníženie energetickej náročnosti objektov škôlok, čo nám prinieslo už aj prvé výsledky. Nielenže sme v uplynulom roku ušetrili na energiách, ale dokázali sme znížiť náklady na prevádzku obnovených škôlok o viac ako 60-tisíc eur,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Stavebné práce v projektoch znižovania energetickej náročnosti sa zamerali na zateplenie, výmenu okien, dverí, zdrojov osvetlenia, obnovu vykurovacieho systému a systému distribúcie teplej vody. Zároveň sa inštaloval systém núteného vetrania s rekuperáciou, tepelné čerpadlá a merače riadenia spotreby energie. Výsledky v podobe úspor energií sa začali prejavovať okamžite.

„Za rok 2020 sme v obnovených materských školách ušetrili spolu 654 megawatthodín tepelnej energie pre potreby ústredného kúrenia a teplej úžitkovej vody. V porovnaní s rokom 2017, keď sme sa rozhodli ísť do týchto projektov, dosahuje úspora v teple 52 percent, čo vo finančnom vyjadrení znamená zníženie nákladov na prevádzku v desaťtisícoch eur. Pri sledovaní vplyvu na životné prostredie môžeme konštatovať, že sme znížili množstvo emisií CO2 o 130 ton,“ dodáva energetik mesta.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu