BANSKÁ BYSTRICA: Strednú priemyselnú školu Murgaša čaká modernizácia za 6,5 mil. eur


Dátum: 04.03.2022

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: Strednú priemyselnú školu Murgaša čaká modernizácia za 6,5 mil. eur

Vybudovanie Vzdelávacieho inovačného technologického centra je zámerom pripravenej rekonštrukcie Strednej priemyselnej školy (SPŠ) Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, celková výška výdavkov je približne 6,5 mil. eur z výzvy Integrovaný regionálny operačný program na dva projekty, ktoré sú riešené cez iniciatívu Catching-Up Regions.

Nové centrum má poskytovať moderné vzdelávanie a podporu digitálneho priemyslu, ktoré bude dlhodobo poskytovať absolventom uplatniteľné a aktuálne vzdelanie na vysokej vedomostnej úrovni. „Projektom sa má teda vytvoriť vyspelé technologické centrum pre vzdelávanie, čím škola získa na ploche viac ako 1 100 metrov štvorcových priestory pre moderné učebne vybavené progresívnymi technológiami, vďaka ktorým budú napredovať hlavne edukačné postupy. Takýmto skvalitnením podmienok školy bude umožnené plnohodnotne nadviazať na spoluprácu s priemyslom a bude zárukou uplatniteľnosti absolventov školy a aktuálnosti vzdelania na vysokej odbornej úrovni predovšetkým v oblasti informačných technológií,“ popísala hovorkyňa s tým, že projekt je podporený zároveň druhým projektom modernizácie priestorov školy.

Celá rekonštrukcia by sa mala uskutočniť v tomto roku a v roku 2023. „Nepredpokladáme, že by výrazne dané rekonštrukcie ovplyvnili chod školy. Určite bude vhodnejšie načasovanie hlavných stavebných prác cez letné prázdniny,“ doplnila Štepáneková.

Aktuálne SPŠ Jozefa Murgaša navštevuje 606 žiakov, pričom v štvrtom ročníku je 150 študentov. Viac ako 90 % absolventov odchádza na vysoké školy do Žiliny, Bratislavy a hlavne do Brna. „Tí, ktorí odchádzajú priamo do praxe, sa uplatnia okamžite. Úrad práce sleduje 12 mesiacov po ukončení štúdia mieru nezamestnanosti podľa jednotlivých škôl, pričom pri týchto absolventoch býva nezamestnanosť skoro nulová,“ konštatovala hovorkyňa BBSK.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu