Banská Bystrica obnovila materskú školu za 837-tisíc eur


Dátum: 11.06.2020

Obrázok k aktualite Banská Bystrica obnovila materskú školu za 837-tisíc eur






Komplexne zrekonštruovaná Materská škola (MŠ) na Ulici 9. mája v časti Uhlisko v Banskej Bystrici je po roku prác s rozšírenými kapacitami a novým vybavením modernejšia, priestrannejšia, kvalitnejšia a bezbariérová. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, spolu v rámci dvoch projektov a z mestského rozpočtu investovali do obnovy škôlky 837-tisíc eur. Vďaka prístavbe nového objektu môže navštevovať materskú školu 107 detí oproti pôvodnému počtu 63 detí.
MŠ-9.-mája-po-komplexnej-obnove-a-rozšírení-kapacít-1200x650

S komplexnou obnovou 60-ročnej MŠ na Uhlisku začali v apríli 2019 a v júli toho istého roku sa rozbehli aj práce na rozšírení kapacít. Hoci ukončenie oboch projektov bolo naplánované na august 2020, mesto využilo mimoriadne obdobie na to, aby aj na tejto škôlke napredovali stavebné práce naplno. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť prvý júnový piatok. Vybudovaním prístavby v zadnej časti existujúcej budovy vo všetkých troch podlažiach pribudlo viac ako 40 miest. V zníženom suteréne sú umiestnené sociálne zariadenia, šatne pre deti, miestnosti pre učiteľky a riaditeľku. Priestory boli vybavené novým nábytkom a hračkami.

Projekt na rozšírenie kapacít je spolufinancovaný z nenávratného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške približne 418-tisíc eur z celkových výdavkov projektu, ktoré boli približne 518-tisíc eur. „Od roku 2016 sme vďaka eurofondom a financiám z mestského rozpočtu vytvorili pre malých Banskobystričanov 242 nových miest. Som rád, že sa nám podarilo zrekonštruovať materskú školu na Uhlisku v oveľa skoršom termíne ako sme plánovali a vybudovať ďalšie triedy pre 44 detí,“ povedal primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko.

Ďalšie stavebné práce v tejto škôlke boli zamerané na zníženie energetickej náročnosti budovy. Suma projektu predstavuje približne 203-tisíc eur, pričom výška nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia je takmer 168-tisíc eur a spolufinancovanie mestom predstavuje približne 35-tisíc eur.

„V rámci znižovania energetickej náročnosti budovy sme sa zamerali na opravy porúch a zateplenie obvodovej steny. Zároveň boli vymenené okná a dvere, došlo k obnove a zatepleniu striech, stropov technických a nevykurovaných priestorov. Pribudli solárne kolektory na ohrev teplej vody, došlo k hydraulickému vyregulovaniu vykurovacej sústavy budovy, boli vymenené rozvody ústredného kúrenia a osadené nové radiátory s termostatickými ventilmi, vďaka čomu sa bude môcť regulovať teplota podľa typu jednotlivých miestností,“ doplnil vedúci Oddelenia investičnej výstavby a riadenia projektov Odboru rozvojových aktivít mesta MsÚ v Banskej Bystrici Vladimír Brieda.

Poslednou fázou boli stavebné práce zamerané na obnovu povrchu prístupovej komunikácie a chodníkov v areáli škôlky financované z mestského rozpočtu vo výške 36-tisíc eur, opravy vnútorných priestorov a vybavenie kuchyne za 80-tisíc eur. Okolie MŠ počas mimoriadneho obdobia zveľadili zamestnanci spoločnosti StankoTech. Mestu ponúkli pomocnú ruku a na báze dobrovoľníctva, v rámci ktorého vyčistili pieskoviská a oddychové zóny, skrášlili bylinkovú záhradku, natreli vstupnú bránu a pomohli pri úprave interiéru podľa predstáv vedenia škôlky.

„Je obdivuhodné, že v dnešnej dobe sa našli dobrovoľníci, ktorí nezištne pomohli pri zveľadení interiéru a exteriéru materskej školy. Ďakujem všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na obnove našej škôlky, vďaka čomu sa môžu deti vyvíjať v oveľa krajšom prostredí,“ poďakovala riaditeľka MŠ na Ul. 9. mája Klára Slabeciusová.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu