BANSKÁ BYSTRICA: Kraj obstaráva nový informačný systém pre autobusové zastávky


Dátum: 03.03.2023

Obrázok k aktualite BANSKÁ BYSTRICA: Kraj obstaráva nový informačný systém pre autobusové zastávky
Verejnú autobusovú dopravu má v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) zatraktívniť nový informačný a oznamovací systém na autobusových zastávkach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, v rámci pilotného testovania bude systém osadený na vybraných 19 autobusových zastávkach v 17 obciach. Kraj má na projekt v rámci zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku celkový rozpočet takmer 265-tisíc eur, pričom finálna cena bude známa až po ukončení vyhláseného verejného obstarávania.

„Cieľom projektu je skvalitniť informačný a oznamovací systém a zlepšiť informovanosť cestujúcich vo verejnej osobnej doprave digitalizovaním informácií na vybraných autobusových zastávkach. Tým sa zvýši aj atraktivita, efektivita a konkurencieschopnosť verejnej osobnej dopravy v BBSK,“ uviedla hovorkyňa s tým, že osadené označníky budú mať jednotný dizajn.

„Ide o pilotné testovanie takéhoto systému, osadené informačné panely na autobusových zastávkach poskytnú užívateľovi digitálne informácie o cestovných poriadkoch, linkách a trasách a dopravných aktualizáciách,“ dodala Štepáneková a doplnila, že výhľadovo budú poskytovať aj aktuálne informácie o doprave, meškaní spojov a nadväznosti spojov prostredníctvom GSM sietí.

V prípade smerového rozdelenia zastávky budú označníky osadené v oboch smeroch premávky, na každom bude umiestnená výveska s elektronickým cestovným poriadkom, ktorý nahradí súčasný papierový. Spolu v rámci projektu osadia 27 označníkov, tabule budú prevádzkované solárnou energiou. „Realizácia je plánovaná do decembra 2023, následne budú nové označníky spustené do prevádzky,“ spresnila hovorkyňa BBSK.

Modernizované budú zastávky - Banská Belá, námestie; Dobrá Niva, Jednota; Kriváň, pošta ;Trnavá Hora, kostol; Trnavá Hora, rázcestie; Čebovce, rázcestie; Podhorie; Predajná, OcÚ; Budča, pri veži; Stará Kremnička, OcÚ; Stará Kremnička, škola; Osrblie; Šumiac, OcÚ; Kokava n. Rimavicou, námestie; Revúca, sídlisko Stred II; Janova Lehota, pri moste; Detvianska Huta; Hriňová, stred; Veľká Lúka, zvonica.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu