Banská Belá zrekonštruuje kúrenie v MŠ a ZŠ, využívať chce geotermálnu energiu


Dátum: 05.10.2020

Obrázok k aktualite  Banská Belá zrekonštruuje kúrenie v MŠ a ZŠ, využívať chce geotermálnu energiu
Obec Banská Belá v okrese Banská Štiavnica plánuje zrekonštruovať kúrenie základnej školy (ZŠ) a materskej školy (MŠ). Novým zdrojom tepla bude namiesto plynu geotermálna energia Zeme, vychádza z oznámenia verejnej súťaže zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Predmetom zákazky je rekonštrukcia kúrenia v priestoroch materskej a základnej školy v Banskej Belej. Projektová dokumentácia obsahuje návrh rozmiestnenia tepelných čerpadiel, ale aj 25 suchých vrtov, s pomocou ktorých bude systém čerpať geotermálnu energiu. Predpokladaná hodnota zákazky presahuje 418.000 eur bez DPH.

Ako pre TASR povedal starosta obce Branislav Babirád, myšlienka využitia obnoviteľných zdrojov je spojená s niekoľkými dôvodmi. Sú medzi nimi snaha o ochranu životného prostredia, výdavky spojené s vykurovaním pomocou plynu či potreba rekonštrukcie existujúceho systému kúrenia.

Starosta verí, že by mohli začať už na jar budúceho roku, a práce by mali trvať približne šesť mesiacov. Projekt bude financovaný z európskych zdrojov, časť nákladov pokryje obec z vlastného rozpočtu.
 
Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu