Bábkové divadlo v Košiciach prejde modernizáciou za viac než 206-tisíc eur


Dátum: 03.10.2023

Obrázok k aktualite Bábkové divadlo v Košiciach prejde modernizáciou za viac než 206-tisíc eur
Bábkové divadlo v Košiciach prejde modernizáciou za viac než 206-tisíc eur. Na modernizáciu získalo nenávratný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške takmer 197-tisíc eur, zvyšok dofinancuje Košický samosprávny kraj (KSK) ako zriaďovateľ divadla.

Bábkové divadlo sa ešte v roku 2021 zapojilo do grantovej výzvy s projektom Modernizácia divadelných sál. Ako informuje KSK, projekt hodnotiteľov zaujal. Jeho zámerom je zvyšovanie kvality poskytovaných služieb i zlepšenie udržateľnosti a odolnosti kultúrnej inštitúcie. Projekt chce tiež zlepšiť hygienické štandardy. „Oba ciele divadlo dosiahne vďaka novému zvukovému a osvetľovaciemu systému, ktorý skvalitní umelecký zážitok divákov. Súčasťou modernizácie je aj audiovizuálny systém, prostredníctvom ktorého bude môcť byť divadlo bližšie k divákom aj v online priestore. Táto potreba sa ukázala ako prínosná pre oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu počas pandémie COVID-19,“ uvádza KSK. Pribudli aj germicídne žiariče a stojany s dezinfekciou. Myšlienka na modernizáciu podľa župy vyplynula z potrieb divadla pre jeho činnosť. „Svetelná technika založená na halogénových zdrojoch svetla, ktoré patria k energeticky najmenej efektívnym v divadelných sálach, bola na hranici životnosti. Nedostatočná kvalita prenosu zvuku do sály, jeho vyváženosť, problematický odposluch pre hercov na javisku – to všetko bolo obmedzujúce pri divadelnej tvorbe,“ vysvetľuje KSK a dodáva, že modernizácia technického vybavenia sál bola po desaťročiach nutná. Obmena technického vybavenia by mala plne prihliadať na životné prostredie. Napríklad nová svetelná technológia spočíva na energeticky efektívnejších LED reflektoroch a svietidlách.

Projekt by mal byť ukončený do konca tohto roka. „Časť prác sa v priestoroch bábkovej sály na Alžbetinej ulici realizovala už počas divadelných prázdnin, ich dokončenie je plánované v priebehu jesenných mesiacov. Vďaka úspešnej realizácii projektu bude mať Bábkové divadlo v Košiciach špičkovú ozvučovaciu a osvetľovaciu techniku, ktorá spĺňa štandardy moderných európskych divadiel,“ uzavrela župa.

Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu