B. Bystrica víta rozhodnutie MIRRI o vytvorení dvoch samostatných území UMR


Dátum: 29.03.2021

Obrázok k aktualite B. Bystrica víta rozhodnutie MIRRI o vytvorení dvoch samostatných území UMR
Mesto Banská Bystrica víta rozhodnutie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) o vytvorení dvoch samostatných území udržateľného mestského rozvoja (UMR) pre mestá Banská Bystrica a Zvolen v procese čerpania eurofondov v nadchádzajúcom programovom období. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.

Rozhodnutie MIRRI o vytvorení dvoch samostatných území UMR namiesto jedného spoločného oznámil na sociálnej sieti v sobotu (27. 3.) štátny tajomník Vladimír Ledecký. Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko presadzoval vytvorenie dvoch samostatných UMR od začiatku, rovnaký postup podporovala aj Únia miest Slovenska, Združenie K 8 a väčšina poslancov banskobystrického mestského zastupiteľstva.

"Vždy som sa snažil správať zodpovedne a vybojovať pre naše mesto čo najviac. Preto som veľmi rád, že MIRRI si osvojilo názor samospráv, prijalo naše požiadavky ako legitímne a akceptovalo rozhodnutie Banskej Bystrice a Zvolena vytvoriť dve samostatné územia udržateľného mestského rozvoja,“ uviedol Nosko.

Mesto aktuálne začína pracovať na vytvorení Integrovanej územnej stratégie UMR. Prvým krokom je vytvorenie kooperačnej rady, ktorá bude koordinovať práce v rámci siedmich pracovných tematických skupín. „Na základe vstupnej správy sa zamerajú na zadefinovanie a spresnenie priorít, ktoré bude chcieť Banská Bystrica a funkčné územie 18 obcí čerpať v nasledujúcom období,“ vysvetlil Vladimír Brieda, vedúci oddelenia investičnej výstavby a riadenia projektov.

Samostatný postup miest v rámci prípravy UMR podľa vedenia Banskej Bystrice eliminuje komplikovanosť rozhodovacích procesov, o jednotlivých investíciách budú môcť navyše samosprávy rozhodovať nezaujate a slobodne. Napriek samostatnému postupu chcú však Banská Bystrica a Zvolen spolupracovať a hľadať spoločné projekty. Pre tento účel bola vytvorená i pracovná skupina zložená zo zástupcov UMR Banská Bystrica, UMR Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorej úlohou bude koordinovať previazanosť spoločných zámerov.

„S pani primátorkou Zvolena Lenkou Balkovičovou sme podpísali Memorandum, v ktorom deklarujeme, že ako susediace mestá budeme spolupracovať a postupovať koordinovane. Cieľom pracovnej skupiny je nájsť a zadefinovať v území tri až päť spoločných projektov, a na základe toho hľadať finančné zdroje na ich realizáciu,“ poznamenal Nosko.


Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu