B. BYSTRICA: Mesto z eurofondov rekonštruuje škôlky, podalo aj ďalšie žiadosti


Dátum: 10.05.2017

Obrázok k aktualite B. BYSTRICA: Mesto z eurofondov rekonštruuje škôlky, podalo aj ďalšie žiadosti
Banskobystrická samospráva sa sústreďuje na opravy materských škôl (MŠ). Kým stavebné práce na novej MŠ v priestoroch Základnej školy Jána Bakossa v centre mesta pomaly finišujú, na najväčšom sídlisku Sásová, na Tatranskej ulici, v týchto dňoch začali s obnovou 30 rokov starej škôlky.
      "Škôlka je už v rukách stavebníka. Ďakujem riaditeľke, zamestnancom i rodičom za bezproblémové presťahovanie sa do MŠ, ktoré počas rekonštrukcie poskytnú škôlkarom plnohodnotné priestory. Verím, že harmonogram stavebných prác pôjde podľa plánu a po letných prázdninách nastúpia deti do nových moderných a kvalitnejších priestorov," konštatoval primátor Ján Nosko.
      Stavebné práce sa zameriavajú na vonkajšie zateplenie obvodovej steny so sanáciou vlhnutia objektu škôlky, výmenu okien a dverí, zateplenie stien spojovacích chodieb, striech i stropov. Zrealizuje sa i výmena zdrojov osvetlenia a svietidiel, elektrických rozvodov a rozvodných skríň, komplexná obnova systému ústredného kúrenia a teplej vody. Súčasťou projektu je tiež vybudovanie bezbariérového vstupu a úprava bleskozvodu.
      Podľa magistrátu sa realizáciou stavebných prác MŠ na Tatranskej ulici zaradí medzi nízkoenergetické budovy s dosiahnutím významných úspor. Na projekt získalo mesto nenávratné finančné prostriedky z Operačného programu Kvalita životného prostredia zameraného na zníženie spotreby energie pri prevádzke verejných budov vo výške 1,4 milióna eur. Z toho päťpercentná spoluúčasť samosprávy predstavuje 70.000 eur.
      MŠ na Tatranskej ulici uviedli do prevádzky v októbri 1988. Väčších investícií do obnovy sa odvtedy nedočkala.
      "Verejným obstarávaním sa nám podarilo ušetriť približne 290.000 eur. Ďalšiu čiastku vo výške 100.000 eur investujeme do tejto MŠ z prebytku mestského rozpočtu. Z neho budú financované výdavky spojené s vyvolanými investíciami, ktoré nie sú zahrnuté v projekte," doplnil prednosta magistrátu Martin Adamec.
      Vďaka schváleným žiadostiam o nenávratné finančné prostriedky sa rekonštrukcie už počas leta dočká aj MŠ Na Lúčkach a MŠ Radvanská.
      Ako TASR informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová, mesto podalo ďalších šesť žiadostí o eurofondy na realizáciu projektov zameraných na znižovanie spotreby energie pri prevádzke verejných budov MŠ Karpatská a Strážovská vrátane rozšírenia kapacít škôlok.

Zdroj :TASR
 
 
Skočiť na hlavné menu