Aplikácia so zisteniami úradu v mestách a obciach funguje už viac ako rok


Dátum: 16.07.2021

Obrázok k aktualite Aplikácia so zisteniami úradu v mestách a obciach funguje už viac ako rok
Interaktívna mapa Slovenska s aktuálnymi zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v mestách a obciach je už viac ako rok dostupná prostredníctvom aplikácie MuMAP na webe úradu. Obsahuje výsledky kontrol od roku 2012, poskytnuté i čerpané eurofondy či zmluvy i zadlženie samospráv. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie NKÚ Janka Burdová.

Cieľom aplikácie je ponúknuť efektívny analytický nástroj na identifikovanie rizík v samospráve a výber subjektov na kontrolu. „Jej sprístupnením na stránke úradu (mumap.nkusr.sk) sa národná kontrolná autorita snaží podporiť aktívny prístup občanov k riešeniu vecí verejných v ich priamom okolí. V týchto týždňoch už testuje rozšírenie celej aplikácie,“ spresnila Burdová. Aplikácia momentálne obsahuje tri interaktívne mapy, na štvrtej by mali sprístupniť aktuálne podrobnosti o výdavkoch a hospodárení obcí, ale aj o plnení opatrení na zlepšenie stavu v kontrolovaných subjektoch.

Na prvej interaktívnej mape sa nachádza charakteristika miest a obcí. Okrem iného obsahuje počet obyvateľov, príjmy, výdavky či meno hlavného kontrolóra. Na druhej mape sú kontrolné zistenia NKÚ s možnosťou vyhľadávania zistení od roku 2012 v jednotlivých mestách a obciach Slovenska. Tretia mapa zobrazuje poskytnuté, zazmluvnené i čerpané prostriedky z eurofondov.

Burdová doplnila, že NKÚ má zákonný mandát na kontrolu samosprávy – obcí a vyšších územných celkov. „Teda osem krajov členených na 79 okresov a 2890 obcí, z toho 141 miest. Výsledky kontrol, zistenia, odporúčania na odstránenie nedostatkov, ale aj  opatrenia, ktoré kontrolovaní prijali, spracováva dlhodobo vo vlastnom informačnom systéme KIS,“ podotkla.

Štatistiky po roku jej verejného fungovania ukázali, že 86 percent používateľov aplikácie v uplynulom roku bolo zo Slovenska. „S malým percentom nasledovali návštevníci zo Spojených štátov amerických, Číny, Maďarska či Česka. Po predstavení v celosvetovom magazíne medzinárodnej organizácie najvyšších kontrolných inštitúcií INTOSAI a medzinárodných seminároch aplikáciu MuMAP navštívilo viacero používateľov z Thajska, Kene, Rakúska, Nemecka a Francúzska,“ doplnila.

Webstránka úradu a aplikácia MuMAP sú prístupné tak v počítači, ako aj v mobile a tablete.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu