Ak by neboli eurofondy, nepostavíme takmer nič


Dátum: 17.04.2022

Obrázok k aktualite Ak by neboli eurofondy, nepostavíme takmer nič
Eurofondy v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra má ministerstvo dopravy zazmluvnené na 99%. Za dopravnú časť to je dokonca 106,75%. Minister dopravy Andrej Doležal to povedal v hodnotení svojho dvojročného pôsobenia vo videu na Facebooku.

„Ideme dobrým smerom. K 100% čerpaniu sa nebudeme blížiť zospodu, ale zhora,“ priblížil šéf rezortu dopravy Andrej Doležal.

Z eurofondov budú financované napríklad obchvaty Sabinova, Prievidze či Šale, viaceré železničné modernizácie vrátane uzla Žilina. Spomedzi diaľnic a rýchlostných ciest to bude napríklad celá diaľnica D3. „Nebyť eurofondov, nikdy by sme na to nemali.  Neviem, kde by bola naša krajina, keby sme ich nemohli čerpať. Ako ministrovi by sa mi dýchalo ťažšie bez eurofondov.“ vyzdvihol prínos eurofondov v cestnej a železničnej infraštruktúre minister dopravy a výstavby.

Okrem vyčerpania eurofondov z končiaceho programového obdobia bude pre ministerstvo výzvou aj plán obnovy. Rezort dopravy má v ňom vyčlenených 900 miliónov eur. Pripravená je výzva na cyklodopravu za 100 miliónov eur, viac ako 500 miliónov eur je vyčlenených na modernizáciu železničnej dopravy. Na obnovu verejných a pamiatkovo chránených budov pôjde 240 miliónov eur. „Dobrou správou je, že tieto financie sú určené aj na obnovu budov železničných staníc,“ zdôraznil A. Doležal.

Viac o tejto téme a aj iných aktualitách sa dozviete vo videu, v ktorom minister dopravy Andrej Doležal bilancuje 2 roky. Video nájdete TU

Skočiť na hlavné menu