Zuzana Čaputová sa pred summitom NATO stretla s eurokomisárkou Jourovou


Dátum: 14.06.2021

Obrázok k aktualite Zuzana Čaputová sa pred summitom NATO stretla s eurokomisárkou Jourovou
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová využila svoj pobyt v Bruseli pred otvorením summitu NATO aj na stretnutie s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou.

Čaputová a česká eurokomisárka sa stretli v hoteli, kde bola  prezidentka SR ubytovaná. Podľa vyjadrenia prezidentskej kancelárie  sa ich rokovania týkali dodržiavania zásad právneho štátu a boja proti dezinformáciám a lživým informáciám v digitálnom priestore, čo je agenda, ktorú má Jourová na starosti v exekutíve EÚ.

Pondelňajší summit NATO znamená "znovunájdenie sa" Spojených štátov s ich spojencami, potom ako tieto prešli krízou dôvery počas  administratívy Donalda Trumpa. Pracovné zasadnutie má trvať tri hodiny - od 13.00 do 16.00 h - a účastníci prijmú spoločné vyhlásenie, ktoré už bolo medzi vládami spojeneckých krajín dopredu dohodnuté.

Pred oficiálnymi rokovaniami lídrov 30-člennej Severoatlantickej aliancie sa Čaputová zúčastní aj na sprievodnej akcii, na takzvanom Bruselskom fóre. Na sympóziu venovanom debatám o súčasných pálčivých výzvach nedostali priestor všetci šéfovia štátov a vlád NATO. Prezidentka SR vystúpi s vlastným prejavom, podobne ako aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Témy, o ktorých bude Čaputová na summite NATO hovoriť, sa podľa nemenovaných diplomatických zdrojov týkajú svetového poriadku založeného na pravidlách, budovania odolnosti Aliancie a dôležitosti kolektívnej obrany, čínskych aktivít, ktoré majú dopad na bezpečnosť spojencov, klimatických cieľov a tiež  záväzkov Slovenska v rámci NATO.

Spojenci chcú vyslať Rusku silný odkaz ešte pred stredajším stretnutím amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským rezortným partnerom Vladimirom Putinom v Ženeve, otvoria proces preskúmania strategickej koncepcie s názvom NATO 2030 s cieľom pripraviť Alianciu na nové výzvy, ale aj na nové hrozby vo vesmíre či kybernetickom priestore, a budú sa venovať aj aktivitám Číny, ktoré ovplyvňujú záujmy spojencov.

Účastníci summitu by zároveň mali prijať kódex správania s cieľom ukončiť napätie vyvolané jednostrannými rozhodnutiami Spojených štátov o vystúpení z vojenských operácií v Afganistane a aktivitami Turecka v Sýrii, Líbyi a na Kaukaze.

Zdroj : TASR

Skočiť na hlavné menu