ŽSK chce spojiť cyklocestami Žilinu s Vrútkami aj Považím


Dátum: 11.07.2017

Obrázok k aktualite ŽSK chce spojiť cyklocestami Žilinu s Vrútkami aj Považím
Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravuje v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) projekty na výstavbu cyklokomunikácií, ktoré by mali spojiť Žilinu s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK), Rajeckou dolinou aj Vrútkami.
      
Podľa predsedu ŽSK Juraja Blanára si stanovili priority spoločne s krajským mestom Žilina, ktoré má v rámci IROP na starosti takzvaný mestský rozvoj. "Prvou prioritou je cyklokomunikácia Žilina – Bytča – hranica s TSK. Tu sme absolútne najďalej, v súčasnosti súťažíme dodávateľa na projektovú dokumentáciu. Môžem povedať, že majetkovo-právne je táto komunikácia najlepšie pripravená. Ide v koridore Vážskej kaskády, kde môžeme využívať, že je vysporiadaná. To je veľmi dobré a mám informácie, že rovnako to chystá TSK," povedal Blanár.
      
"Druhým je projekt smerom na Rajecké Teplice, kde vzniklo združenie – mikroregión obcí a mesta. Robia prípravné práce pre cyklotrasu, ktorá pôjde popri rieke Rajčanka," doplnil predseda ŽSK.
      
Tretím je projekt okolo Strečna do Vrútok cez Domašínsky meander. "Tam je dnes v podstate cyklo doprava úplne vylúčená kvôli cestnej doprave, ktorá je enormná. Narazili sme na to, že prechádzame chránenou krajinnou oblasťou a v časti Krivé, kde sú historicky známe skaly Margita a Besná, je vysoký stupeň ochrany. Dnes sa to javí, že by sme mohli tadiaľ prechádzať, pretože sme dospeli k dohode so Železnicami SR. Vytvárajú nám koridor, ktorý by mohol obchádzať chránené územie Krivé," podotkol Blanár.
      
"Ak všetko dobre dopadne v rámci posudzovania EIA, tak by to mohol byť jeden z unikátnych projektov. Pretože cyklokomunikácia bude niekoľkokrát prechádzať z jedného brehu Váhu na druhý jednoduchými, estetickými lávkami, ktoré budú zavesené. Nechcem predbiehať, ale malo by to byť počas tohto programovacieho obdobia," dodal predseda ŽSK.
 
Zdroj : TASR

Skočiť na hlavné menu