Využívanie eurofondov aj v rámci pomoci štátu by malo byť jednoduchšie


Dátum: 14.05.2020

Obrázok k aktualite Využívanie eurofondov aj v rámci pomoci štátu by malo byť jednoduchšie
Podmienky využívania eurofondov aj v rámci pomoci štátu na zmiernenie dopadov koronakrízy by mali byť jednoduchšie a byrokracie menej. Národná rada SR vo štvrtok schválila v skrátenom legislatívnom konaní bez rozpravy vládny návrh novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a zákona o pomoci a podpore z fondov Európskeho spoločenstva. Novela o eurofondoch nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.
Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) vo štvrtok ráno v parlamente povedala, že situácia v dôsledku riešenia krízy si vyžadovala rýchle opatrenia, na ktoré chceli vo veľkej miere aj pre rozpočtovú konsolidáciu použiť eurofondy. „Podarilo sa realokovať 1,2 mld. eur z eurofondov a bolo potrebné, aby sa výrazným spôsobom zjednodušila byrokracia tak, aby sa tieto peniaze dostali čo najrýchlejšie k žiadateľom. V dôsledku toho sme sa v súlade s pravidlami Európskej komisie podľa dvoch legislatívnych balíčkov, ktoré schválila Rada a Európsky parlament, snažili zjednodušiť pravidlá aj na našej strane," uviedla Remišová. Aj v tomto programovom období 2014 - 2020 sa podľa nej budú naďalej snažiť zjednodušovať byrokraciu, ale zásadným spôsobom by ju chceli znížiť hlavne v nasledujúcom programovom období 2021 - 2027.
Lex korona eurofondy je podľa vicepremiérky čiastočnou odpoveďou v súčasnom programovom období na obrovskú byrokraciu a bude riešiť päť oblastí. Ide najmä o zjednodušenie projektov financovaných v rámci opatrenia kurzarbeit. „To znamená, aby sa nemusela pri každom jednom žiadateľovi, uchádzačovi uzatvárať osobitná zmluva, aby sa to riešilo plošne. Táto byrokracia pri Covid opatreniach, ktoré momentálne máme, predstavuje 23-tisíc zmlúv s príjemcami výdavkov," uviedla Remišová ešte začiatkom tohto týždňa. Celý proces bude podľa nej jednoduchší. Cieľom je, aby sa peniaze, ktoré vypláca Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, k ľuďom dostali čo najrýchlejšie, najjednoduchšie, bez zbytočnej byrokracie.
Výzvy bude zároveň možné meniť v podmienkach mimoriadnej situácie, niektoré je potrebné upraviť na zmiernenie ekonomických dopadov koronakrízy. „Chceme to urobiť plošne tak, aby sa výzvy mohli meniť, ak treba, aj rušiť. Práve preto, aby sme mohli pružne reagovať na situáciu spôsobenú pandémiou," poznamenala vicepremiérka. Možné bude meniť aj zmluvy. Generálny pardon budú môcť využiť prijímatelia, ktorí zmeškali lehoty v dôsledku situácie v súvislosti s koronavírusom, ako aj žiadatelia, ktorí sa nestihli odvolať voči rozhodnutiu, alebo boli požiadaní o doplnenie žiadosti, ale boli napríklad v karanténe.
Všetko musia schváliť monitorovacie výbory príslušných operačných programov. „Zavádzame možnosť, aby kolektívne zasadnutia orgánov mohli prebiehať formou videokonferenčných hovorov, aby to nezdržiavalo celý proces a mohli sme eurofondy využívať tam, kde to ľudia najviac potrebujú," povedala Remišová. Jej cieľom je, aby eurofondy boli jednoduchšie, férové, zmysluplné, a najmä bez korupcie.​
 
Zdroj : SITA

Skočiť na hlavné menu