Vyjadrenie MK: 40 miliónov eur na dopady COVID-19 a európske zdroje na EHMK


Dátum: 23.09.2020

Obrázok k aktualite Vyjadrenie MK: 40 miliónov eur na dopady COVID-19 a európske zdroje na EHMK
Sumu 40 miliónov eur na riešenie dopadov COVID-19 bude mať ministerstvo kultúry k dispozícii zo zdrojov REACT-EÚ. Na najnovšom finančnom balíku pre kultúru a kreatívny priemysel v čase koronakrízy sa na včerajšom rokovaní dohodli ministerka kultúry Natália Milanová a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Témou stretnutia bola aj podpora pre Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. Ministerstvo kultúry rokuje o podpore akcie EHMK, na ktorú by malo ísť 40 miliónov eur v novom programovom období 2021 – 2027 v rámci Cieľa politiky súdržnosti 5 – Európa bližšie k občanom. “Mestá, ktoré majú záujem kandidovať na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 by mali v svojich projektoch myslieť aj na inovatívne, smart a zelené tematické zameranie,” zdôraznila Natália Milanová.

Medzi priority nového programového obdobia patrí popri akcii EHMK 2026 aj obnova národných kultúrnych pamiatok a modernizácia kultúrnej infraštruktúry, ktorú napríklad tvoria kiná, kultúrne centrá či divadlá. Investície do týchto oblastí pomôžu rozvoju cestovného ruchu a regiónov. Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti otvorilo dialóg o budúcom využití eurofondov so zástupcami samospráv – Združením samosprávnych krajov SK8, Úniou miest Slovenska (ÚMS) a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).​

Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu