Vo Zvolenskej Slatine plánujú vodohospodári vybudovať ochranné opatrenia na rieke Slatina za viac ako 709-tisíc eur


Dátum: 14.02.2021

Obrázok k aktualite Vo Zvolenskej Slatine plánujú vodohospodári vybudovať ochranné opatrenia na rieke Slatina za viac ako 709-tisíc eur

Slovenský vodohospodársky podnik plánuje vybudovať ochranné protipovodňové opatrenia na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina v okrese Zvolen. Podľa súťažných podkladov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je celková predpokladaná hodnota stavby rozdelenej do dvoch etáp 709 237 eur bez dane z pridanej hodnoty. Financovanie projektu má podnik zabezpečené z fondov Európskej únie. Ako pre agentúru SITA uviedla starostka obce Mária Klimentová, v obci sú presvedčení, že tieto opatrenia ľuďom pomôžu a zabránia opakovaným povodniam. Záujemcovia o ich realizáciu môžu svoje ponuky posielať do 3. marca.

V rámci prvej etapy je podľa projektovej dokumentácie v zastavanom území obce na ulici Pod hájom navrhnuté vybudovanie protipovodňovej ochrany v podobe brehových múrov. Na ochranu daného územia pred vodami z územia nad cestným mostom na ľavom brehu je navrhnutý pozdĺž miestnej komunikácie protipovodňový ochranný múr. V druhej etape je riešená protipovodňová ochrana ochrannými múrikmi pozdĺž koryta Rybného potoka, ktorá pozostáva z dvoch úsekov.

V minulom roku bola v obci povodeň dvakrát – v júni a v polovici októbra. „V júni nás vytápalo viac-menej z prítokov, hlavne z Rybného potoka a v októbri sa vylievala Slatina,“ konštatovala starostka s tým, že v októbri len nafukovacie vaky a súčinnosť hasičov a ďalších zložiek zabránili, aby sa voda nepreliala cez komunikáciu k domom.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu