Vo vnútrozemskej delte Dunaja vzniká nová turistická destinácia


Dátum: 27.06.2019

Obrázok k aktualite Vo vnútrozemskej delte Dunaja vzniká nová turistická destinácia
V Kolárove v okrese Komárno v stredu odovzdali do užívania novú cyklotrasu. Jej vybudovanie spolu s vytvorením novej webovej stránky je súčasťou projektu s názvom Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne. Projekt financovaný z fondov Európskej únie je spoločnou aktivitou Kolárova a Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

Otvorenie cyklotrasy a webovej stránky s ponukou vodnej i cyklistickej turistiky je súčasťou veľkého medzinárodného projektu, na ktorom sa okrem Kolárova a NSK podieľajú ďalší partneri zo Slovenska i Maďarska. „Projekt spája päť žúp, tri slovenské a dve maďarské. Jeho cieľom je vytvorenie ucelenej cezhraničnej destinácie, ktorá bude poskytovať služby v oblasti turizmu, kultúry, relaxu a športu pozdĺž riek Malý a Mošonský Dunaj, vrátane hlavného toku Dunaja,“ informoval NSK. 

Na území týchto troch tokov dominuje práve voda, pretože všetky tri rieky vytvárajú najrozsiahlejšiu vnútrozemskú deltu v Európe. Splavy a cykloturistika v spojení s kultúrou a gastronómiou veľkého a malého Žitného ostrova sa tak vďaka medzinárodnému projektu majú stať základom pre rozvoj spoločnej turistickej destinácie. Tá má spojiť doteraz len lokálne pôsobiace subjekty cestovného ruchu a následne konkurovať aj iným európskym destináciám.

V rámci projektu bude dobudovaná rekreačná, vodácka a cykloturistická infraštruktúra na viac ako 36 miestach na Slovensku a v Maďarsku. „Zrekonštruovaný už bol napríklad skanzen s vodným mlynom v Jelke, postavilo sa centrum vodáckej turistiky v Šamoríne, buduje sa aj Korzo v Zálesí. Celkový rozpočet projektu je takmer 2,9 milióna eur, pričom príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja je vyše 2,4 milióna eur. Zostávajúce finančné prostriedky budú hradené zo zdrojov štátneho rozpočtu SR a Maďarska a z vlastných zdrojov partnerov projektu,“ doplnil informácie Úrad NSK.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu