Vo Veľkom Šariši vybudovali dve lávky pre peších a cyklistov


Dátum: 30.04.2019

Obrázok k aktualite Vo Veľkom Šariši vybudovali dve lávky pre peších a cyklistov
Dve nové lávky pre peších a cyklistov cez rieku Torysa pribudli vo Veľkom Šariši v okrese Prešov. Stavba stála takmer 690-tisíc eur a mesto na ňu získalo 540-tisícovú dotáciu z eurofondov na zvýšenie mobility a aktivity nemotorovej dopravy. Nové lávky sú súčasťou medzinárodného cyklistického koridoru EuroVelo 11.

Ako pre agentúru SITA uviedol primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall, doteraz boli obyvatelia odkázaní na spojenie ľavého a pravého brehu mesta len jediným mostom. Pôvodnú lávku zničila povodeň v roku 2010 a druhú zbúralo mesto pre zlý technický stav ešte v roku 2015. „Snažili sme sa túto situáciu vyriešiť, pretože mesto nemôže byť odkázané len na jeden most, a aj ten je v nevyhovujúcom stave. Čoskoro bude zaradený do 5. stupňa, čo je havarijný stav. Nové lávky sú jasným symbolom spájania nielen mesta, ale hlavne ľudí. Sú bezpečné, bezbariérové a nepochybne aj architektonicky lákavé,“ uviedol Kall s tým, že nové lávky sú postavené vyššie ako storočná voda.

Samotná výstavba trvala jeden rok. Projekt rieši okrem dvoch lávok aj značenie cyklistických trás a vybudovanie spevnených plôch pre 18 cyklistických stojanov pri železničnej stanici a v športovom areáli. „Pri vybudovaní lávok preinvestovali necelých 690-tisíc eur, pričom mesto sa na projekte spolupodieľalo čiastkou 153-tisíc eur. Zvyšok bol z podpory Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci eurofondovej výzvy zameranej na mobilitu pri dochádzaní do práce,“ dodal Kall. Doplnil, že pred dvoma týždňami odovzdali do budovania aj 2. a 3. etapu budovania cyklochodníkov, v rámci ktorej pribudne v meste 6,5 kilometra nových samostatných cyklistických chodníkov a stometrová lávka, ktorá cez breh mesta spojí Prešov a Šarišské Michaľany. „Preinvestovaných tu bude okolo 1,2 milióna eur,“ uviedol primátor. Doteraz bola v katastri mesta jedna cyklistická trasa v dĺžke zhruba 1,7 kilometra smerom do Prešova.

Stavby sú súčasťou projektu EuroVelo 11 - bicyklom až za hranice. Ide o medzinárodnú cyklotrasu, ktorá prepája Nórsko s Gréckom. „Projekt EuroVelo 11 naberá v Prešovskom kraji reálne kontúry. Z prostriedkov samosprávy boli vypracované technické štúdie, ktoré stanovili vedenie medzinárodnej cyklotrasy na celom území kraja. Aj vďaka koordinačnému centru CykloPO dostali obce technickú a odbornú pomoc pri projektových dokumentáciách, ale aj pri hľadaní externých finančných zdrojov,“ skonštatoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako dodala regionálna koordinátorka EuroVelo 11 Viera Štupáková, cyklistom najneskôr na začiatku budúceho roka pribudne okrem trasy medzi Veľkým Šarišom a Šarišskými Michaľanmi aj prepojenie Sabinova v smere na Pečovskú Novú Ves. „Bude to ďalších minimálne osem kilometrov cyklistických trás s ďalším mostom cez rieku Torysa. Znamená to, že jazda medzi Prešovom a Sabinovom bude, až na jeden malý úsek pri Šarišských Michaľanoch, ktorý veríme, že sa podarí v čo najskoršom čase vyriešiť, plynulá, a prejsť sa bude dať za zhruba hodinu,“ informovala Štupáková.

Zdroj : SITA


Skočiť na hlavné menu