Vláda: Poskytovanie eurofondov počas koronakrízy má byť jednoduchšie


Dátum: 11.05.2020

Obrázok k aktualite Vláda: Poskytovanie eurofondov počas koronakrízy má byť jednoduchšie
Zjednodušená forma vyhlasovania výziev, menej administratívy pri zmluvách o poskytovaní nenávratného finančného príspevku či odpustenie lehôt pre prijímateľov, ktorí ich zmeškali kvôli pandémii nového koronavírusu. To sú zmeny, ktoré prinesie novela zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. V pondelok ju schválila vláda, aj s návrhom na skrátené legislatívne konanie.
      Novelou z dielne Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) chce vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) zrýchliť a uľahčiť čerpanie fondov EÚ v čase koronakrízy. "Cieľom predložených dočasných opatrení je umožniť poskytovateľom, prijímateľom aj ostatným subjektom participujúcim na implementácii poskytovania pomoci, podpory a príspevku z fondov EÚ flexibilnejšie sa prispôsobiť zmenám, ktoré vo vzťahu k pandémii v spoločnosti nastali," uviedol ÚPVII v schválenom materiáli.
      Lex korona bude riešiť päť oblastí. "V prvom rade chceme zjednodušiť projekty financované z Európskeho sociálneho fondu, takzvaný kurzarbeit, to znamená, aby sa pri každom žiadateľovi nemusela uzatvárať osobitná zmluva, aby sa to riešilo plošne,“ povedala Remišová na pondelňajšej tlačovej konferencii. Zákon umožní aj operatívnu zmenu výziev počas mimoriadnej situácie a napríklad aj rokovanie koordinačných orgánov a komisií pomocou videokonferencií. "Aby to nezdržiavalo celý proces a mohli sme využívať eurofondy tam, kde to ľudia najviac potrebujú," dodala Remišová.
 
Zdroj : TASR
 

Skočiť na hlavné menu