Vicepremiérka Remišová: Je to veľký úspech – Slovensko je medzi prvými šiestimi štátmi EÚ, ktoré majú kompletne schválené programovanie nového eurofondového obdobia


Dátum: 24.11.2022

Obrázok k aktualite Vicepremiérka Remišová: Je to veľký úspech – Slovensko je medzi prvými šiestimi štátmi EÚ, ktoré majú kompletne schválené programovanie nového eurofondového obdobia
 
Európska komisia schválila Program Slovensko, z nových eurofondov budeme môcť čerpať takmer 13 miliárd eur. Dva roky tvrdej práce na veľkej reforme eurofondov a náročných rokovaní s Európskou komisiou o novom programovom období sú úspešne vo finále – operačný Program Slovensko je schválený. Znamená to, že budeme môcť začať využívať takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov. Investície budú smerovať na zlepšenie života ľudí v regiónoch, energetickú bezpečnosť, digitalizáciu i na zelené riešenia. Program Slovensko, ktorý zároveň prináša najväčšiu reformu eurofondov v histórii, dnes predstavila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová v Prešove na konferencii s názvom „Tvoríme lepšie Slovensko“. Prítomní boli tiež komisári Európskej komisie Elisa Ferreira a Nicolas Schmit, členovia slovenskej vlády, zástupcovia samospráv a ďalší hostia.

„Veľmi ma teší úspech, ktorý sme dosiahli s novým Programom Slovensko a reformou eurofondov. V Európskej únii sme medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré majú kompletne schválené celé programovanie na nové eurofondové obdobie. Už o niekoľko týždňov tak budeme môcť vyhlásiť z nových eurofondov prvé výzvy,“ uviedla vicepremiérka Veronika Remišová.  

Podľa ministerky investícií predstavujú nové eurofondy pre Slovensko veľkú šancu, ako sa posunúť vpred. Dnešným dňom otvárame úplne novú investičnú kapitolu Slovenska. Vyššie platy a lepšiu životnú úroveň nám prinesú iba lepšie platené zamestnania. Pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou budú len v dynamických inovatívnych odvetviach. Táto téma sa tu opakuje roky a jej riešenie sa už viac nedá odkladať. Ak teraz nedokážeme zásadne zlepšiť náš systém vzdelávania, podporiť výskum, zavádzať inovácie, zlepšiť celkové prostredie pre naše firmy, budeme zaostávať. Nové eurofondy sú preto pre Slovensko obrovskou, ale zároveň možno aj poslednou šancou, ako sa naplno rozbehnúť. Už sme to ako krajina raz dokázali a vtedy sa o Slovensku dokonca hovorilo ako o hospodárskom tigrovi strednej Európy. Som presvedčená, že máme na to, aby sme sa ním opäť stali. Aj preto investujeme do vedy, výskumu a inovácií v novom období takmer 2 miliardy eur,“ zdôraznila vicepremiérka Remišová a zároveň dodala, že Program Slovensko predstavuje najväčšiu reformu eurofondov v histórii našej krajiny.
„V praxi to bude znamenať jednoduchšie, rýchlejšie a transparentné čerpanie európskych zdrojov bez zbytočnej byrokracie. Tvorba Programu Slovensko, ktorým sme zásadne zredukovali byrokraciu a zjednodušili využívanie eurofondov, si vyžiadala tisícky hodín tvrdej práce a stovky rokovaní s jednotlivými partnermi, regiónmi i s Európskou komisiou,“ vyhlásila Remišová počas konferencie Tvoríme lepšie Slovensko.   

„Pozoruhodný vývoj Slovenska od jeho vstupu do EÚ je odrazom proeurópskych reforiem a pokračujúcej európskej podpory. Stále tu však pretrvávajú výzvy, vrátane veľkých rozdielov v rozvoji medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny. Prostredníctvom Programu Slovensko bude politika súdržnosti EÚ riešiť štrukturálne prekážky na regionálnej a miestnej úrovni a investovať do priorít zameraných na budúcnosť, pričom sa zohľadnia osobitné potreby každého územia. Prispeje to k zlepšeniu vnútornej nerovnováhy a k budovaniu ekologickejšieho, inovatívnejšieho a inkluzívnejšieho Slovenska,“ zdôraznila eurokomisárka Elisa Ferreira. 

„Vôbec prvýkrát v histórii Slovenska bola do tvorby systému čerpania eurofondov zapojená v takomto rozsahu široká odborná verejnosť a všetci dôležití partneri. Dlhé a nesmierne náročné rokovania sme viedli tiež s Európskou komisiou, pred ktorou sme si museli obhajovať naše národné priority. Eurofondy čerpáme už dve desaťročia a predošlé vlády mali za ten čas už dávno dobudovať základnú infraštruktúru. My chceme tento investičný dlh z minulosti vyrovnať, preto sme Komisiu museli presvedčiť, že časť nových eurofondov musíme investovať aj sem. Teší ma, že naše rokovania boli nakoniec úspešné,“ doplnila ministerka Remišová.
Do finálnej podoby programu výrazne zasiahla vojna na Ukrajine a vicepremiérka Remišová s Európskou komisiou vyrokovala tiež opatrenia na zabezpečenie energetickej bezpečnosti Slovenska. „Je mimoriadne dôležité, aby sme v čase energetickej krízy zabezpečili investície aj na zlepšenie energetickej efektívnosti. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine sme investície v tejto oblasti navýšili oproti pôvodnému návrhu o 23 % a na tento cieľ pôjde takmer 1,3 mld. eur.“
 

Skočiť na hlavné menu