V trebišovskej nemocnici otvorili nový urgentný príjem za takmer milión eur


Dátum: 10.06.2021

Obrázok k aktualite V trebišovskej nemocnici otvorili nový urgentný príjem za takmer milión eur
V trebišovskej nemocnici pribudol nový urgentný príjem s celkovou investíciou takmer milión eur. Komplexná rekonštrukcia priestorov začala vlani v marci, súčasťou bola výmena a doplnenie prístrojového vybavenia. Nový urgentný príjem spolufinancovaný z eurofondov vo štvrtok slávnostne otvorili.

V projekte prestavali priestory pôvodného centrálneho príjmu. Na novom pracovisku vznikli nové vyšetrovne, pribudla aj moderná resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom stave, tzv. crash room. Na štyri sa zvýšil počet expektačných lôžok s neustálym monitoringom pacientov. Z prístrojov pribudli napríklad pojazdný RTG prístroj s C ramenom, monitory vitálnych funkcií, vysokoobjemové odsávačky, ohrievač infúzií či EKG.

„Našou ambíciou je neustále zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta a práve nový urgentný príjem je kľúčovým vo vzťahu k plneniu našich úloh. Nové priestory urgentu sme vytvárali od marca minulého roku do februára tohto roku, teda v náročnom pandemickom období. O to viac sa tešíme, že sa nám to podarilo a dokázali sme zvládnuť viacero veľkých výziev,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár. Pre pacientov slúžia nové priestory od 3. júna. Celkové náklady predstavujú zhruba 982.000 eur.

Súčasťou urgentného príjmu bude aj čakáreň s recepciou. Poradie ošetrenia pacientov bude založené na modernom triediacom systéme, tzv. triáži. Zaradení budú do piatich skupín podľa naliehavosti ich zdravotného stavu. „Zaškolený triážny pracovník zhodnotí ťažkosti pacienta, celkový zdravotný stav a podľa presne stanovených kritérií zatriedi pacienta do adekvátnej kategórie s farebným odlíšením, ktoré bude zodpovedať naliehavosti jeho stavu. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom na prežitie a celkové uzdravenie,“ priblížil primár urgentného príjmu Marek Kozáček.

Zaujímavosťou pracoviska je aj pôsobenie zdravotníckych záchranárov. Keďže majú široký záber vedomostí a často pracujú pod tlakom, keď k zraneným prichádzajú zvyčajne ako prví, sú podľa primára pre sestry i lekárov vítanou posilou.

Nový urgentný príjem je priamo prepojený na rádiodiagnostické pracovisko i oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS). Bude tak koncentrovať komplexnú urgentnú starostlivosť o pacienta na jednom mieste. Nemocnica kúpila s pomocou eurofondov aj nový CT prístroj, ktorý plánuje v blízkom období nainštalovať.

Generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Radoslav Čuha sa pre novinárov vyjadril aj k možnosti rušenia akútnej zdravotnej starostlivosti v trebišovskej nemocnici v rámci plánovanej optimalizácie siete nemocníc. Poukázal pritom aj na práve vybudovaný urgentný príjem a veľké investície s využitím európskych štrukturálnych fondov. „Určite je to nepredstaviteľné z pohľadu týchto investícií a z pohľadu veľkosti spádu, ktorý táto nemocnica musí zabezpečiť, to je 100.000 obyvateľov okresu Trebišov a okolia, viac ako 12.000 hospitalizovaných pacientov a 6000 až 7000 realizovaných operácií ročne,“  povedal.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu