V Tomášove rozšíria základnú školu, pribudne aj nová materská škola


Dátum: 23.03.2023

Obrázok k aktualite V Tomášove rozšíria základnú školu, pribudne aj nová materská škola
V obci Tomášov v okrese Senec rozšíria kapacity základnej školy (ZŠ), pribudne aj nová materská škola (MŠ). Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, v prípade ZŠ ide o jeden z 26 eurofondových projektov na rozširovanie kapacít ZŠ v celkovej hodnote 63 miliónov eur. Pre projekt je vyčlenených 2,4 milióna eur. Tomášov má schválený tiež projekt vybudovania MŠ, ktorý začínajú realizovať z prostriedkov IROP v sume 2,1 milióna eur. MŠ vznikne nadstavbou a prístavbou budovy jedálne a kuchyne v objekte ZŠ.


V prípade ZŠ Tomášov ide o zvýšenie kapacity budovy nadstavbou tretieho poschodia. Vytvoria tak šesť nových kmeňových tried a nové priestory pre učiteľov. Súčasťou je aj výstavba novej budovy jedálne s kuchyňou priamo v areáli školy. „Všetko bude v súlade so znižovaním energetickej náročnosti budov, nakoľko sa počíta aj so zateplením budovy," spresnila Forman. Okrem Tomášova získali v okrese Senec podporu aj Dunajská Lužná, Kalinkovo, Bernolákovo, Kráľova pri Senci a Chorvátsky Grob. V tomto okrese tak vznikne 62 nových tried za viac ako 18 miliónov eur.

Celkovo podporia 26 projektov, pričom všetky budú ukončené do konca roku 2023. „Vznikne tak 214 kmeňových tried, čím sa pokryje viac ako polovica z chýbajúcich. IROP je však prvá fáza podpory. Túto tému tlačíme ďalej v rámci Plánu obnovy a odolnosti, nakoľko sú pripravené ďalšie projekty," vysvetlil predseda BSK Juraj Droba. Ako dodala samospráva, vďaka apelu BSK sa podarilo dosiahnuť dohodu o presune nevyčerpaných zdrojov v IROP na tému budovania kapacít MŠ. V kraji aktuálne realizujú 29 projektov za 36 miliónov eur. Všetky musia byť ukončené do konca 2023.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu