V Štiavnických Baniach sa zmení kultúrne stredisko na denný stacionár


Dátum: 15.11.2022

Obrázok k aktualite V Štiavnických Baniach sa zmení kultúrne stredisko na denný stacionár
V obci Štiavnické Bane v Banskoštiavnickom okrese pripravili projekt prestavby kultúrneho strediska na denný stacionár. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Stanislav Neuschl, na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky v celkovej výške okolo 440-tisíc eur získala samospráva nenávratný finančný príspevok z IROP približne 418-tisíc eur. Projekt rieši prestavbu prízemia samostatne stojaceho domu v pamiatkovej zóne obce.
„Chceme dať tejto pamiatke život, tak ako sme sa naučili od Nórov z Nórskych fondov na projekte Bašta – múzeum astronóma Maximiliána Hella. Zapojili sme sa najskôr ako iné obce cez miestnu akčnú skupinu, aby sme prerobili objekt na komunitné centrum. Tam však bolo možné získať iba 40-tisíc eur, čo nepostačovalo, lebo toľko vyjde len sanácia a vnútorné priestory. Rozhodli sme sa riešiť to ako denný stacionár, podarilo sa nám podať projekt, ktorý nám schválili,“ objasnil starosta zámer s budovou, kde bola krčma so spoločenskou sálou a pôvodne bola vybudovaná ako banícka nemocnica – jedna z prvých v Európe.
Denný stacionár bude určený hlavne pre seniorov s kapacitou pre 15 klientov. „Môžu to byť obyvatelia obce, ale aj ľudia z okolia. Sála ostane sálou ako denná miestnosť na aktivity a cez víkendy môže byť využitá na rodinné oslavy, alebo menšie svadby, keďže tam pribudne aj výdajňa jedál,“ popísal plány Neuschl a dodal, že ak sa podarí vysúťažiť dodávateľa, tak by to malo byť zrealizované do konca budúceho roka. Podľa zverejnených súťažných podkladov vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie môžu záujemcovia o realizáciu predkladať ponuky do 1. decembra.
Ako prezradil na záver starosta, v obci chystajú obnovu ďalších dvoch národných kultúrnych pamiatok. „Ide o ošarpaný majer, kde budú byty a z plánu obnovy sme žiadali o 1,5 milióna eur na obnovu kláštora, kde čakáme na vyjadrenie,“ uzavrel Neuschl.
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu