V Ružomberku vznikne moderná kompostáreň, technika bude stáť 2 milióny eu


Dátum: 04.01.2018

Obrázok k aktualite V Ružomberku vznikne moderná kompostáreň, technika bude stáť 2 milióny eu
V metropole dolného Liptova sa v priebehu roka začne s budovaním modernej kompostárne, ktorá predstavuje jednu z najväčších investičných akcií v rozpočte mesta. Nákup techniky za viac ako 2 milióny eur schválili ružomberskí poslanci na štvrtkovom (4. 1.) mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. Projekt je spolufinancovaný na základe zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku zo zdrojov EÚ a SR vo výške 95 percent, spoluúčasť mesta je vo výške 101.609 eur, čo predstavuje päť percent.

       Jozef Bašary z Mestského úradu v Ružomberku ozrejmil, že zariadenia, ktorých kúpu radnica schválila, sú určené na manipuláciu v samotnej kompostárni. Zahŕňa to vidlicové vozíky, techniku určenú na úpravu a triedenie kompostu, zariadenia na drvenie organického odpadu či preosievače. „Rozhodujúca zložka technológie sú dva kompostovacie boxy, v ktorých bude prebiehať proces fermentácie. Nazbieraný materiál by sa tak mal zhodnotiť za dobu dvoch týždňov,“ vysvetlil. Vlhkosť odpadu výrazne klesne a vznikne produkt, ktorý bude použiteľný na rekultivácie, prípade do budúcna aj v poľnohospodárstve pre záhradkárov.
       Kompostáreň bude podľa Bašaryho situovaná v blízkosti skládky komunálneho odpadu Biela Púť Ružomberok, kde sa už v minulosti nachádzala hnojná jama využívaná družstvom. Stroje do mesta privezú v priebehu leta, výstavba komplexu a následne aj spustenie skúšobnej prevádzky je naplánované do konca tohto roka.
       Mesto v súčasnosti disponuje dvoma zdrojmi pre budúcu kompostáreň.
Jedným z nich je mestská zeleň, to znamená tráva, lístie či dreviny.
„Druhý zdroj pramení od občanov. Už teraz máme rozmiestnených niekoľko stoviek nádob na biologický odpad hlavne pri rodinných domoch, aby ľudia mohli separovať,“ priblížil Bašary a doplnil, že v rámci projektu mesto kúpi špeciálne vozidlo na zvoz odpadu, ktoré bude mať implementovanú umývačku nádob, aby tak predišli vzniku problémov so zápachom.
       Ružomberský primátor Igor Čombor ešte počas decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva zdôraznil, že na realizáciu projektu modernej kompostárne je momentálne príhodná doba, a to pre vysokú dotáciu poskytovanú od štátu. Výsledkom projektu bude podľa Čombora vyriešenie problému s biologicky rozložiteľnými odpadmi pre mesto aj do budúcna.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu